Amsterdam

Historia Amsterdamu

Amsterdam jest to stolica Holandii, główna siedziba rządu jest umieszczona w Hadze. Amsterdam znajduje się przy ujściu rzeki Amstel do Markermeer A dokładniej jest to czesć zbiornika IJsselmeer . Znajduje się na zachodzie Holandii. Amsterdam jest rozmieszczony na ponad 90 wyspach i scalone 1000 mostów.

Na początku XIII w. obecne miasto czyli Amsterdam było malutką osadą rybacką. W 1300 roku malutka osada rybacka dostała prawa miejskie. Rybołówstwo w osadzie z prawami miejskimi zostało bardzo rozwinięte i zaopatrywało pobliskie kraje między innymi Niemcy i Europę Wschodnią , zapoczątkowało to w XIV wieku. Amsterdam został członkiem Hanzy czyli grupy miast nadbałtyckich , które miały stanowić ochronę dla szlaków handlowych nastąpiło to w 1369 roku. W XVII wieku Amsterdam został głównym punktem handlu z Ameryką i Indiami , spowodowało to między innymi , klęska Antwerpii która była konkurencją Amsterdamu a także uwolnienie się od rygorystycznej Hiszpanii. Nowoczesny handel zapoczątkowały kampania Zachodnioindyjska i Wschodnioindyjska. Dopełnieniem nowoczesnego handlu było powstanie giełdy i pierwszych banków miedzy innymi Amsterdamski Bank Wymiany , dzięki szybkiemu rozwojowi Finansowemu Amsterdam został uznany za międzynarodowy ośrodek finansowy. Na przełomie lat 1795-1806 Amsterdam był stolica Republiki Batawskiej , a po jej rozpadzie Królestwa Holandii. Budowa kanałów w Amsterdamie które były połączone z Morzem Północnym i Renem w XIX w bardzo umocniły pozycję miasta po okresie jakichkolwiek działań. Amsterdam rozrósł się terytorialnie w 1935 roku, powstały tam dzielnice znajdujące się na wschód od centrum Zatoki Zuiderzee. W czasach II Wojny Światowej został przejęty przez Niemcy, były tam organizowane demonstracje przeciwko wrogo nastawionym najeźdźcom. Stolica Holandii jest centralnym punktem przemysłu, powstały w nim między innymi gałęzie przemysłu stoczniowego, odzieżowego, spożywczego, samochodowego, elektronicznego, lotniczego, a także drzewnego, chemicznego i poligraficznego. Atutem Amsterdamu jest to że jest drugim z największych miast mających dobrze rozwinięte porty morskie. Ciekawostką jest to że Amsterdam jest połączony z Kanałem Północnoholenderskim i Kanałem Morza Północnego z Morzem Północnym oraz Kanał Amsterdam- Rotterdam z Renem. Posiada również stację rafineryjno- petrochemiczną do której dostarczana jest ropa z rurociągów Rotterdamu, a znajduje się ona w zachodniej części portu. W Amsterdamie można spotkać wiele firm międzynarodowych i banków, a także giełdę papierów wartościowych. Stolica Holandii może być dumna z handlu diamentami. Amsterdam posiada wysokiej klasy i poziomu naukowo- badawczego Uniwersytety. W 1808 roku została założona Holenderska Królewska Akademia Nauk, a także w 1910 roku powstał Królewski Instytut Tropikalny, oraz wiele innych szkół które działają do dnia dzisiejszego. Amsterdam jest wysoko rozwinięty jeśli chodzi o kulture, posiada bardzo wiele muzeów, najbardziej okazałymi są Rijksmuseum, Stedelijk Museum, posiada również opere narodową De Nederlandse Opera, filharmonie. Amsterdam jest znany z miasta wolności, tolerancji i liberalnej polityki względem miękkich narkotyków.

Do najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zabytków można zaliczyć historyczne centrum miasta które tworzą wąskie budynki zbudowane na palach w XVII i XVIII wieku. Warte uwagi są też liczne kościoły takie jak kościół Oude Kerk powstały w XIV wieku a także trzy kościoły które zaprojektował H.C. de Keyser były to Zuiderkerk, Westkerk i Noordkerk wzniesione w XVII wieku.

Zdjęcia Amsterdamu

Amsterdam z lotu ptaka

Amsterdam z lotu ptaka

Amsterdamski kanał

Amsterdamski kanał

Autobus wodny w Amsterdamie

Autobus wodny w Amsterdamie

Dom Rembrandta, Amsterdam

Dom Rembrandta, Amsterdam

Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie

Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie

Hotel Amstel w Amsterdamie

Hotel Amstel w Amsterdamie

Kanał wodny w Amsterdamie

Kanał wodny w Amsterdamie

Parking dla rowerów przy Centraal Station w Amstrerdamie

Parking dla rowerów przy Centraal Station w Amstrerdamie

Ratusz wg projektu Jacoba van Campena. Obecnie pałac królewski w Amstredamie

Ratusz wg projektu Jacoba van Campena. Obecnie pałac królewski w Amstredamie

Schiphol w Amsterdamie

Schiphol w Amsterdamie

Waga miejska w Amsterdamie

Waga miejska w Amsterdamie