Andora

Historia Andory

Andorra La Vella jest to stolica Księstwa Andory. Andorra La Vella znajduje się w malowniczej północno–zachodniej części kraju.Jest położona na wysokości 1029 m.n.p.m wśród rzek Gran Valira i Valira del Notre. Andorre otaczaja przepiękne stoki mierzące do 2400 m.n.p.m gór Pirenejów.

W VIII wieku król Franków czyli Karol Wielki aby nagrodzić odwagę i bohaterstwo przyznał zamieszkałej tam ludności za bitwie z Arabami prawa miejskie . Przy zapoczątkowaniu XX wieku była to bardzo mała wioska z którą świat zewnętrzny nie miał kontaktu. W latach 30 XX wieku nastała radykalna zmiana dotycząca rozpoczęcia budowy dróg samochodowych i zarazem otworzenia się na świat zewnętrzny. Otworzenie się na świat zewnętrzny czyli połączenie się z innymi miejscowościami zyskało popularność handlową co spowodowało gwałtowny rozwój Andorry. Stolica księstwa Andorry po uzyskaniu popularności z małej wioski przekształciła się w pełni działające miasto , miało to miejsce na przełomie 70 i 80 lat xx wieku. Skutkiem raptownego rozwoju było brak planowanie i zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Andorra prowadzi politykę handlu wolnocłowego co czyni ją atrakcyjniejszą i korzystniejszą siedzibą handlu.

W pewnej części Starego Miasta a dokładniej w dzielnicy Barri Antic jest wzniesiony budynek parlamentu Casa de la Vall , który został zbudowany w XVI wieku a dokładniej w 1580 roku został wybudowany kamienny budynek parlamentu przez szlachecką rodzinę . El Tribunal de Corc jest to sala sądowa , co ciekawsze jedyna w całym kraju i umieszczona w budynku parlamentu. Główna ulica Andorry w północno-zachodniej części miasta nazywa się Príncep Benlloch, w centrum miasta nazywa się Avinguda Merixell , a we wschodniej części miasta jest to Avinguda Carlemany. Największym punktem zainteresowania wśród turystów jest Plaça del Poble, znajdują się przy nim akademie muzyczne i teatry. Odbywają się przy nim również najsłynniejsze i najbardziej uznawane festiwale i imprezy kulturalne w tym kraju. W pólnocno-wschodniej części stolicy znajduje się największy i najbardziej nowoczesny na cała Europę zbiór uzdrowisk o nazwie Caldea. Uzdrowisko to posiada różne łaźnie , baseny, lecznicze wody termalne ,jest ono wypełnione wodą z pobliskich cieplic. Andorra jest odwiedzana nie tylko latem ale także i zimą z powodu przepięknych krajobrazów górskich ,którymi jest otoczona. W zimie służy jako kurort narciarski , w lecie jako zbiorowisko szlaków do wędrówek podczas rodzinnych wakacji.

Zdjęcia Andory

Widok ogólny - Andora

Widok ogólny - Andora