Ankara

Historia Ankary

Ankara to stolica Turcji, położona w środkowej części kraju w środkowej Anatolii. Jest to drugie co do wielkości po Stambule miasto w kraju. Miasto jest jednym z kilku najbardziej suchych miejsc na całej Wyżynie Anatoliskiej, Ankara leży nad rzeką Enguri. Klimat jest charakterystyczny tym, że lato jest bardzo suche i gorące, zaś zima mroźna i bardzo śnieżna.

Historia miasta rozpoczyna się w starożytności, miejscowe legendy opowiadają o małym miasteczku nazywającym się Ancyra i założonym przez króla wtedy panującego Midasa. Kolejnymi władcami Ankary byli Lidyjczycy, Persowie a następnie Grecy. Dzięki Grekom miasto bardzo dobrze się rozwinęło pod względem handlu, do miasta zjeżdżali kupcy znad Krymu, Morza Czarnego a także Libanu i Asyrii. W IV wieku miasto miało nazwę Angora wtedy było ono chrześcijańskim miastem. W VIII wieku miasto było pod panowaniem i funkcjonowało jako stolica Bizancjum, trwało to do IX wieku, wtedy to zostało zdobyte przez siły zbrojne sułtana Wielkich Seldżuków Alp Arslana. Po rozpadzie miasto w XIV wieku panowanie objęło Imperium Osmańskie, pod jego władzą przebywało aż sześć stuleci. Po upadku Imperium w 1920 roku władzę przejął dowódca turecki Kemal Atatürk i ustanowił Ankarę swoją siedzibą. Po upadku Imperium wybuchła wojna o niepodległość, wygrana pozwoliła miastu na sprawowanie funkcji stolicy nowo utworzonej Republiki Tureckiej miało to miejsce w 1923 roku. Od tego czasu dynamiczny rozwój Ankary spowodował, że miasto stało się jednym z największych i najważniejszych ośrodków handlowych i przemysłowych kraju. Dziś Ankara podzielona jest na dwie części, starą Ulus oraz nową Yeni Şehir. W mieście jest wiele gałęzi przemysłowych, ludność zajmuje się głównie przemysłem między innymi włókienniczym, zbrojeniowym a także elektronicznym. Miasto jest miejscem w którym znajdują się siedziby firm krajowych jak i zagranicznym, liczne banki a także urzędy centralne, są również szkoły wyższe.

Najbardziej okazałymi i najciekawszymi zabytkami w mieście są między innymi ruiny rzymskich łaźni, meczety z XIII- XVII wieku, pochodząca z I wieku n.e. świątynia bogini Romy i cesarza Augusta, Kolumna Juliana powstała w IV wieku, kryty bazar z XV wieku, bizantyjskie mury obronne z cytadelą Ankara Kalesi, teatr rzymski, XV wieczny meczet Haci Bayram Camii oraz wybudowane w połowie XX wieku Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka . Miasto jest również znane z pięknych zielonych terenów oraz stawów które ją otaczają między innymi Park Genclik, Park Botaniczny, Park Altin. Zwiedzając Ankarę warto również zobaczyć Muzeum Wojny Wyzwoleńczej, Muzeum Republiki a także Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej.

Zdjęcia Ankary

Dyrekcja Teatrów oraz siedziba Küçük Tiyatro i Oda Tiyatrosu w Ankarze

Dyrekcja Teatrów oraz siedziba Küçük Tiyatro i Oda Tiyatrosu w Ankarze

Opera w Ankarze

Opera w Ankarze

Pomnik w parku Güven w Ankarze

Pomnik w parku Güven w Ankarze