Belgrad

Historia Belgradu

Belgrad jest największe miasto a zarazem miejsce pełniące funkcję stolicy Serbii. Miasto to znajduje się w miejscu gdzie jest przecięcie się trzech historycznych szlaków zajmujących się handlem, szlaki te łączą Bałkany z pozostałą częścią Europy. Belgrad jest położone tuż przy ujściu rzeki Sawy do Dunaju.

Historia miasta zaczyna się w momencie kiedy to w Starożytności powstało małe miasteczko koło warowni znajdującej się na wysuniętej w rzekę wąskiej części lądu o nazwie Kalemegdan, część ta była otoczona z każdej strony rzeką Sawą i Dunaj. Belgrad od samego początku było przechwytywane przez różne ludy, najpierw przez Rzymian, później przez Hunów, następnie przez Gotów a na koniec zostało objęte przez władze Bizancjum już jako miasto graniczne. W XIII wieku miasto zostało pod panowaniem Serbów. W 1402 roku Belgrad został uznany za stolicę Serbii. W momencie kiedy ludność turecka przejęła panowanie w Belgradzie a miało to czas w 1521- 1807 roku miasto było głównym punktem zajmującym się handlem. W 1878 roku miasto zostało stolicą Niepodległej Serbii a w 1918 roku stolicą Księstwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Miasto stolicą Jugosławii która była ograniczona po jej rozpadzie zostało w 1929 roku, a w 1992 roku zostało uznane oficjalnie za stolicę Serbii i Czarnogóry. Stolica Serbii i Czarnogóry jest centralnym punktem w którym kultura, nauka i gospodarka są bardzo ważne. Po skończeniu się II Wojny Światowej Belgrad został uznany za główny punkt zajmujący się przemysłem, posiada bardzo dobrze rozwinięty przemysł odzieżowy, elektrotechniczny, maszynowy w którym przeważają produkcje silników i obrabiarek, chemiczny a także przemysł produkcji środków transportu głównie statków rzecznych, autokarów, ciągników i samochodów ciężarowych. Miasto pełni również bardzo ważną funkcję dotyczącą komunikacji kolejowej i drogowej, świadczy o tym to, że w mieście krzyżują się trzy międzynarodowe linie kolejowe oraz bardzo ważne szlaki drogowe i rzeczne. Kierując się na zachód od Belgradu można zauważyć międzynarodowe lotnisko. Przy rozwidleniu Dunaju i Sawy leży najstarsza część miasta, zaś po lewej stronie Sawy można zobaczyć nowocześnie rozbudowaną część Belgradu zwaną Nowym Belgradem.

Najciekawszym zabytkiem a zarazem sercem miasta jest Plac Republiki, na którym przed Teatrem narodowym stoi majestatyczne pomnik Michała III Obrenovicia który był wyzwolicielem Serbii spod panowania tureckiego. Atrakcją dla wszystkich zjeżdżających turystów do przepięknego Belgradu jest również zabytkowe Stare Miasto oraz znajdujące się w rozwidleniu Dunaju i Sawy pośród malowniczego parku wzgórze Kalemegdan. Na tym malowniczym wzgórzu można zobaczyć potężną kamienną twierdze pochodzącą z czasów imperium otomańskiego. W jej pobliżu znajdują się także antyczne wykopaliska, katakumby rzymskie oraz grobowce tureckie. Pozostałe zabytki Belgradu które warto zobaczyć są to między innymi wzniesiona w latach 1931-1940 Cerkiew św. Marka, reprezentujący styl akademizmu budynek Parlamentu, muzeum słynnego serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli, Stary Pałac, ogromna Cerkiew św. Sawy będąca największą w całych Bałkanach oraz Muzeum Narodowe w którego zbiorach znajduje się pochodząca z końca XII wieku słynna Ewangelia Mirosława będąca najstarszym serbskim manuskryptem.

W Belgradzie znajduje się także mauzoleum przywódcy Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii - Josipa Borozo Tito. Panoramę Belgradu najdogodniej oglądać z przeszło 190 metrowej wieży telewizyjnej znajdującej się na szczycie góry Avala.

Zdjęcia Belgradu

Belgrad

Belgrad

Beli Dvor, dwór królewski w Belgradzie

Beli Dvor, dwór królewski w Belgradzie

Budynek Parlamentu Serbii w Belgradzie

Budynek Parlamentu Serbii w Belgradzie

Marakana z lotu ptaka w Belgradzie

Marakana z lotu ptaka w Belgradzie

Most Kolejowy w Belgradzie

Most Kolejowy w Belgradzie

Rektorat Uniwersytetu Belgradzkiego

Rektorat Uniwersytetu Belgradzkiego

Sobór św. Sawy w Belgradzie

Sobór św. Sawy w Belgradzie

Stary Pałac (Stari Dvor) – budynek rady miejskiej w Belgradzie

Stary Pałac (Stari Dvor) – budynek rady miejskiej w Belgradzie

Ulica Skadarska w Belgradzie

Ulica Skadarska w Belgradzie

Wieża despoty Stefana na Kalemegdanie w Belgradzie

Wieża despoty Stefana na Kalemegdanie w Belgradzie