Berlin

Historia Berlinu

Berlin jest to stolica Niemiec, stolicą był w latach 1871- 1945 a następnie od 1991 roku. Berlin znajduje się przy ujściu rzeki Sprewy do Haweli w Pradolinie Warszawsko- Berlińskiej na Pojezierzu Brandenburskim.

W XIII wieku znajdowały się słowiańskie osady, na ich miejsca zostały zbudowane miasta Kölln i Berlin. Miasta te w XIV wieku dostały wspólny zarząd. Berlin od 1359 roku został przyłączony do Hanzy. Berlin również stanowił rezydencję elektorów brandenburskich a miało to miejsce w roku 1486. W XVIII wieku został stolicą księstwa pruskiego i w tym właśnie momencie nastąpił bardzo szybki rozwój miasta. W 1848 roku nastąpiła rewolucja marcowa, Berlin był punktem centralnym tej rewolucji. W końcowej fazie I Wojny Światowej brak żywności doprowadził rewolucji listopadowej i powstania ludowego. Wydarzenia te ograniczyły bojówki oficerskie Freikorpsu, które zostały powołane ówczesną władzę. 9 XI 1938 roku ludność miasta wraz z władzami dokonała agresji wobec zamieszkałej ludności żydowskiej co nazwano „kryształową nocą”. Na koniec II Wojny Światowej Berlin został zajęty przez wojska Radzieckie i Polskie. Po przejęciu miasta jego zwierzchnictwo zostało wspólnota wojsk okupacyjnych i podzielono je na cztery części były to Radziecki, Brytyjski, Amerykański, Francuski. W latach 1949-1990 część Radziecka była stolica Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Berlin zachodni powstał na pozostałych częściach czyli Brytyjskiej, Amerykańskiej, Francuskiej. W VI 1953 roku miało miejsce powstanie czerwcowe, które błyskawicznie i radykalnie zostało stłumione przez władze NRD i wojska sowieckie. 13 VIII 1961 roku władze NRD wybudowały mur Berliński który znajdował się zachodniej części miasta i miał na celu zatrzymanie ilości ucieczek ludzi z kraju. 9 XI 1989 rok jest to data oznaczająca zburzenie muru Berlińskiego. 3 X 1990 roku Berlin Wschodni i Zachodni został połączony w jedna całość. Berlin jak każde miasto posiada funkcje gospodarcze, do najbardziej rozbudowanych można zaliczyć Handel usługi bankowe i finansowe, przemysł maszynowy, elektroniczny, metalowy, elektrotechniczny, poligraficzny, motoryzacyjny, spożywczy, odzieżowy. Berlin posiada uczelnie wyższe, które działają do dziś są to Uniwersytet Humboldta, który został założony w 1810 roku. Kultura w Berlinie jest na wysokim poziomie organizowane są tam targi, kongresy, konferencje i różne imprezy kulturalne. Centralnym punktem miasta jest zabytkowa dzielnica znajdująca się nad rzeką Sprewą. Urzędy i inne ważne budynki umiejscowione są wzdłuż ulicy Unter den Linden w pobliżu Alexanderplatz. Na ulicy Unter den Linden można zobaczyć Uniwersytet Humboldta, operę, kościoły, ratusz, wieże telewizyjną o wysokości 365 metrów i muzea, a także centrum handlowe w wschodniej części Berlina. W zachodniej części Berlina głównym punktem jest ulica 17 czerwca. Wokół miasta rozciągają się malownicze krajobrazy rozległych terenów leśnych i jezior. Berlin ma doskonałe połączenia komunikacyjne, dzięki dobremu systemowi infrastruktury i komunikacji miasto rozrasta się w nowe budynki ministerstw i urzędów.

Do najciekawszych zabytków w Berlinie należą gotyckie kościoły Najświętszej Marii Panny i Św Mikołaja, do barokowych zabytków można zaliczyć Arsenał, Ribbeckhaus, pałac Charlottenburg. Do budowli XVIII i XIX wiecznych zaliczamy Bramę Brandenburską została ona zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa i mierzy 26 metrów wysokości i przeszło 65 metrów szerokości, brama ta uważana jest za jako znak wolności i pokoju zjednoczonego państwa Niemieckiego, elektyczny gmach Reichstagu, „Czerwony Ratusz”. Jeżeli chodzi o budowle XX wieczne możemy wyróżnić galerię narodową powstałą w 1968 roku i Filharmonie zbudowaną 1963 roku. W Berlinie znajduję się również zabytkowa Kolumna Zwycięstwa mająca 50 metrów wysokości, została zaprojektowana przez Heinricha Stracka. W stolicy Niemiec znajduje się również Stadion Olimpijski a także Wyspa Muzeów mająca nazwę Museumsinsel która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia Berlinu

Berlin Hauptbahnhof

Berlin Hauptbahnhof

Berliner Philharmonie w Berlinie

Berliner Philharmonie w Berlinie

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Czerwony Ratusz w Berlinie - widok z wieży telewizyjnej

Czerwony Ratusz w Berlinie - widok z wieży telewizyjnej

Czerwony Ratusz w Berlinie

Czerwony Ratusz w Berlinie

Katedra berlińska

Katedra berlińska

Okręg administracyjny Mitte noca w Berlinies

Okręg administracyjny Mitte noca w Berlinie

Okręg administracyjny Mitte w Berlinie

Okręg administracyjny Mitte w Berlinie

Reichstag w Berlinie

Reichstag w Berlinie

Staatsoper Unter den Linden w Berlinie

Staatsoper Unter den Linden w Berlinie

Uniwersytet Humboldta w Berlinie

Uniwersytet Humboldta w Berlinie