Berno

Historia Berna

Berno jest to miasto, które pełni funkcję stolicy Szwajcarii. Miasto to jest położone w malowniczym zakolu rzeki Aare, a dokładniej znajduje się w zachodniej części kraju.

Historia miasta zaczyna się 1191 roku kiedy to książę Bertold V von Zähringen założył osadę mającą Bern i znajdującą się w zakolu rzeki Aare. Według legend panujących w mieście nazwa osady wzięła się od słowa Bär, w niemieckim języku to słowo oznacza niedźwiedzia, którego jak głosi legenda książę Bertold upolował. Niedźwiedź jest w herbie Berna. Po śmierci Bertolda V Miasto w 1218 roku należało do władz Niemieckich dzięki temu osada miała różne przywileje i ulgi. Nastąpił bardzo szybki rozwój miasta i w 1353 roku zostało przyłączone do Związku Szwajcarskiego. Berno zostało stolicą w 1848 roku. Stolica Szwajcarii zajmuje się głównie administracją kraju, można w niej spotkać między innymi rząd, zagraniczne przedstawicielstwa zagraniczne, punkty organizacji miedzy narodowych, parlament. Najważniejszymi gałęziami przemysłu są chemiczny, elektrotechniczny, spożywczy, poligraficzny i maszynowy. W mieście tym największa uwagę przykłada się na naukę i kulturę. W Bernie został założony w 1834 roku uniwersytet, znajduje się w nim również wyższa szkoła muzyczna. Stolica dzieli się na dwie części, historyczne centrum założone w XII wieku i znajdujące się po lewej stronie rzeki Aare oraz nowa część, która została rozbudowana w 1848 roku jest ona położona po prawej stronie rzeki i znajdują się w niej budynki administracji publicznej a także wille.

Najważniejszymi i najbardziej ciekawymi zabytkami są między innymi XV wieczna katedra Św. Wincentego, XI wieczna Wieża Zegarowa nazywana Zeitglockenturm, Gotycki ratusz powstały w XV-XVI wieku. Turyści mogą również zobaczyć dom słynnego fizyka Alberta Einsteina a także XIX wieczny Federal Palace który jest siedzibą parlamentu. Stolica jest najważniejszym miastem i bardzo różni się od innym europejskich miast, w porównaniu do innych jest mała, prowincjonalna i urokliwa. Najpiękniejszy widok Starego Miasta można zobaczyć z Ogrodu różanego który znajduje się nad jaskinią z niedźwiedziami brunatnymi. Przepiękne zabytkowe Stare Miasto w Bernie w 1983 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia Berna

Synagoga w Bernie

Synagoga w Bernie