Budapeszt

Historia Budapesztu

Budapeszt jest to największe miasto na Węgrzech, jest uznane za stolicę. Miasto to jest położone w północnej części kraju nad rzeką Dunaj.

Historia miasta zaczyna się w starożytności kiedy to Budapeszt powstał z dwóch niezależnych miast leżących po obu stronach Dunaju. Na prawym brzegu znajduje się Buda która jest rozciągnięta na masywach górskich takich jak Góra Zamkowa mająca 168 m n.p.m. , Góra Gellerta mająca 235 m n.p.m. a także wzgórze Jánoshegy posiadające aż 529 m n.p.m. Dzięki tym trzem wzniesieniom możemy zobaczyć przepiękny widok a dokładniej Peszt znajdujący się na lewym brzegu Dunaju i terenach równinnych. Miasto zostało rozwinięte w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się malutka wioska rzymska nazywająca się Aquincum. Arpadowie czyli plemię Madziarskie pod władzą swoje wodza Arpada zapoczątkowali nową małą miejscowość którą nazwali Obuda a później Buda. W 1242 roku mała wioska Buda została stolicą Węgier, a w 1350 roku została uznana oficjalnie jako główna siedziba królewska. W tych samych latach Peszt był głównym ośrodkiem w którym zajmowano się handlem i rzemieślnictwem. W 1541- 1686 roku Peszt i Buda były pod rządami ludności Tureckiej. Habsburgowie przejęli władze nad miasta wie na początku XVIII wieku. W 1867 miała miejsce ugoda austro – węgierska, która spowodowała że Buda ponownie w ramach monarchii austro- węgierskiej została stolicą Królestwa Węgierskiego. W momencie kiedy miasta Peszt i Buda połączyły się powstała nazwa miasta Budapeszt, miało to miejsce w 1873 roku. Stolicą państwa węgierskiego Budapeszt został oficjalnie w 1918 roku. W stolicy Węgier miały miejsce wielkie wydarzenia historyczne między innymi w 1956 roku była Rewolucja Węgierska a w 1848 roku Wiosna Ludów. W mieście tym jest bardzo dobrze rozwinięty przemysł taki jak środków transportu który ma na celu głównie tworzenie taborów kolejowych, autobusów Ikarus i ciągników, optyczny, spożywczy, odzieżowy, chemiczny a w nim głównie farmaceutyczny, maszynowy zajmujący się głównie obrabiarkami, silnikami, maszynami rolniczymi i górskimi, precyzyjny, poligraficzny, włókienniczy, gumowy a także elektrotechniczny i elektroniczny zajmujący się radioodbiornikami, aparaturą telefoniczną i telewizorami. Miasto jest bardzo ważne ze względu na komunikacje, port lotni czy znajdujący się w Ferihegy i port rzeczny którego cały zespół znajduje się na wyspie Czepel. W Budapeszcie ważną rolę odgrywa nauka i kultura, świadczy to o tym że można zauważyć bardzo wiele szkół wyższych między innymi politechnikę, akademie medyczną a także uniwersytet założony w 1635 roku, znajduje się też Węgierska Akademia Nauk, teatry, muzea, filharmonie i opera. Budapeszt jest zaliczany do najpiękniejszych miast w całej Europie.

Wielowiekowa historia pozostawała po sobie wiele niezwykle cennych, pięknych zabytkowych budowli. Jeną z najbardziej rozpoznawalnych, największych a zarazem najpiękniejszych jest położony nad brzegiem Dunaju budynek parlamentu. Gmach ten powstał w latach 1885-1902 i reprezentuje styl neogotycki, a jego powierzchnia użytkowa wynosi około 17 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się w nim dawne pałace i hotel. Jego przepiękny widok można zobaczyć z położonej na wzgórzach Budy. W mieście zobaczyć również można 6 mostów drogowych a także 2 kolejowe którymi są zbudowany w 1839-1849 roku most łańcuchowy przez angielskiego inżyniera Williama Tierney'a Clarka a także most Elżbiety, zbudowany w latach 1897–1903. Pozostałe ważne zabytki Budapesztu to między innymi Wyspa Św. Małgorzaty na Dunaju która posiada boiska i baseny, kąpieliska lecznicze do których woda dociera aż ze 120 gorących źródeł mineralnych. Atrakcjami dla turystów są także malownicze, zielone tereny a przede wszystkim Miejski Park do którego można się dostać z Pesztu jedną z najpiękniejszym i najbardziej okazałych ulic miasta.

Zdjęcia Budapesztu

Budynek parlamentu w Budapeszcie

Budynek parlamentu w Budapeszcie

Kolumna z archaniołem Gabrielem na szczycie w Budapeszcie

Kolumna z archaniołem Gabrielem na szczycie w Budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Parlament i Zamek Królewski nocą w Budapeszcie

Parlament i Zamek Królewski nocą w Budapeszcie

Węgierska Opera Państwowa w Budapeszcie

Węgierska Opera Państwowa w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie