Bukareszt

Historia Bukaresztu

Bukareszt jest to największe miasto w Rumunii i pełni funkcję jej stolicy. Miasto jest położone na Nizinie Wołoskiej, znajduje się nad rzeką Dymbowicą i Colentiną a dokładniej w południowej części kraju.

Historia miasta rozpoczyna się dokładnie w 1459 roku kiedy to według legend pasterz o imieniu Bucur założył małą wieś targową , znalazła się ona w pobliżu przeprawy przez Dunaj. W 1659 roku do Bukareszt był opanowany przez Turcję, a następnie Wołoszczyznę . Wtedy została przeniesiona z Tirgowiste miasto pełniące funkcję stolicy podległej Turcji Wołoszczyzny. W 1861 roku, kiedy to Wołoszczyzna i Mołdawia zostały połączone i powstało Księstwo Rumunii, Bukareszt stał się stolicą nowego państwa. W 1947 roku została uznana Rumuńska Republika Ludowa. W mieście jest bardzo wiele rozwiniętych gałęzi przemysłowych między innymi są to przemysł włókienniczy, spożywczy, elektromaszynowy, chemiczny, skórzany, poligraficzny, środków transportu a także hutniczy. Bukareszt pełni różne funkcję takie jak jest krajowym i międzynarodowym portem lotniczym, jako największe miasto zajmuje się głównie handlem a także jest ważnym węzłem komunikacyjnym. W mieście ważna jest nauka i kultura, można w nim zobaczyć wiele wyższych uczelni w tym uniwersytet który został zapoczątkowany w 1864 roku, muzea takie jak Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Przyrody, Muzeum Wsi, teatry a także wiele instytucji naukowo- badawczych. Miasto jest bardzo malownicze, znajdują się w nim przepiękne parki i ogrody a w okolicy można zobaczyć rozciągający się widok lasów i jezior.

Najciekawszymi i najbardziej okazałymi zabytkami w Bukareszcie są między innymi XVII wieczną Katedrę patriarchalną, cerkwie i klasztory z zabytkowymi ruinami pałacu z XIV- XV wieku a także cerkwią św. Antoniego pobudowaną w 1546 roku. W 1770-1772 roku powstała Cerkiew Kretzulescu, wybudowany na początku XX wieku Pałac Creţulescu przez rumuńskiego architekta Petra Antonescu, łuk triumfalny oraz stanowiące serce średniowiecznego Bukaresztu dzielnicę Lipscani. Ciekawym miejscem jest również Plac Rewolucji nazwę swoją otrzymał aby upamiętnić zdarzenia z 1989 roku. Wokół tego Placu można zobaczyć Bibliotekę Uniwersytetu, budynki byłego KC Partii i Atenym Rumuńskie w którym znajduje się filharmonia. W 1977 roku został wybudowany Pałac Parlamentu, który miał być Domem Ludowym. Turyści jak i ludność miejscowa malowniczy Bukareszt określa jako „ Paryż Wschodu”.

Zdjęcia Bukaresztu

Budynki rządowe w Bukareszcie

Budynki rządowe w Bukareszcie

Cerkiew Kretzulescu w Bukareszcie

Cerkiew Kretzulescu w Bukareszcie

Hotel Howard Johnson w Bukareszcie

Hotel Howard Johnson w Bukareszcie

Narodowe Muzeum Sztuki w Bukareszcie

Narodowe Muzeum Sztuki w Bukareszcie

Ruiny Curtea Veche, średniowiecznego dworu książęcego w Bukareszcie

Ruiny Curtea Veche, średniowiecznego dworu książęcego w Bukareszcie

Uniwersytet w Bukareszcie

Uniwersytet w Bukareszcie