Dublin

Historia Dublina

Dublin jest to największe miasto i zarazem stolica Irlandii i hrabstwa Dublin. Miasto znajduje się przy ujściu rzeki An Life do Morza Irlandzkiego, a dokładniej jest położone w środkowo- wschodniej części kraju.

Historia miasta zaczyna się w starożytności kiedy to znajdowała się tam miała wioska stworzona przez ludność celtycką. Wioska ta w IX wieku została zajęta przez skandynawskich Normanów. W XII wieku Anglonormanowie zdobyli wioskę i stała się ona głównym miejscem panowania ludności angielskiej w Irlandii. Osada w 1171 roku otrzymała prawa miejskie. Wraz z początkiem XVIII wieku nastąpił potężny rozwój miasta pod kątem gospodarki i architektury, nastąpiło to między innymi dzięki rozwojowi rzemiosła tkackiego. Dzięki tak potężnemu rozwojowi w mieście powstały bardzo rozległe przedmieścia. Miasto było głównym miejscem irlandzkiego ruchu niepodległościowego, miało to miejsce na początku XX wieku. Wojna Domowa w Dublinie była w 1922-1923 roku. Niemieckie siły zbrojne dzięki swoim samolotom zniszczyły doszczętnie cały Dublin, a nastąpiło to podczas II Wojny Światowej. W obecnym momencie Dublin jest głównym miejscem zajmującym się finansami, handlem, administracją i przemysłem całego kraju. W mieście znajdują się siedziby najwyższych władz jak i przedstawicieli dyplomatycznym. W Dublinie jest rozwinięty przemysł między innymi stoczniowy, włókienniczy, spożywczy a także szklarski. W mieście znajduje się port morski a także międzynarodowy port lotniczy, znajdujący się dokładniej w Collinstown. W Dublinie bardzo ważną rolę odgrywa nauka jak i kultura, świadczą o tym między innymi bardzo wiele szkół wyższych między innymi Uniwersytet Narodowy założony w 1909 roku a także najstarszy uniwersytet założony w 1591 roku. W mieście można zobaczyć również bardzo wiele bibliotek między innymi Biblioteka Narodowa a także Muzeum Narodowe i galerie. Bardzo ciekawym miejscem w Dublinie jest największy w Europie park miejski Phoenix Park. Park ten jest bardzo przyjemnym, przepięknym miejscem . Punktem centralnym dotyczącym handlu w mieście jest główna ulica O’ Connell Street.

Do najciekawszych zabytków stolicy Irlandii zaliczyć możemy m in. wybudowany przez Normanów w XIII i przebudowany w XVIII wieku Zamek Dubliński, XI- XIX wieczną katedrę Christ Church zwaną także Kościołem Chrystusowym , gotycką katedrę św. Patryka St Patrick założoną w XIII wieku i przebudowaną w XIX wieku, założony przez Elżbietę I w 1592 roku Trinity Collegestanowiący a także pamiątkę po jednej z pielgrzymek Jana Pawła III przeszło 27 metrowy Krzyż Papieski. Zobaczyć można również XVII wieczny Kilmainham Hospital, kościół św. Audoena oraz będący dawną siedzibą parlamentu Bank of Ireland powstały w XVIII wieku. Odwiedzając miasto warto także odwiedzić słynny Browar Guinessa oraz znajdujący się na lewym brzegu Liffey - Phoenix Park. Jest to jeden z największych ogrodzonych parków Europy. Na jego obszarze znajduje się m in. miejskie zoo oraz rezydencja prezydenta. Jednym z symboli miasta jest wzniesiona w 1966 roku przeszło 120 metrowa potężna stalowa iglica zwana Spire of Dublin lub Monument of Light. Zaprojektowana została ona przez brytyjską pracownię architektoniczną Ian Ritchie Architects i usytuowana została w miejscu wysadzonej w powietrze w 1966 roku przez byłego bojownika IRA - Kolumnie Nelsona Horatio który był jednym z najsłynniejszych w historii floty brytyjskiej admirałów, który dwukrotnie pokonał flotę francuską.

Zdjęcia Dublina

Latarnia Poolbeg w Dublinie

Latarnia Poolbeg w Dublinie

Nad rzeką Liffey w Dublinie

Nad rzeką Liffey w Dublinie