Helsinki

Historia Helsinek

Helsinki są stolicą Finlandii, miasto to jest umieszczone na półwyspie i wysepkach które z nim sąsiadują, nad Zatoką Fińską a dokładniej w północnej części kraju.

Miasto zostało założone przez króla Szwecji Gustawa I Wazę w 1550 roku przy ujściu rzeki Vantaa. Helsinki były konkurencyjnym miastem dla Rewla jeśli chodzi o handel. W 1569 roku Helsinki otrzymały od władz prawa miejskie. W 1640 roku zostały przeniesione na aktualne miejsce. W XVII- XVIII wieku były z ogromną siłą wyniszczane przez najazdy rosyjskie i klęski żywiołowe. W 1808 roku Helsinki zostały przechwycone przez Rosjan, zostały wtedy stolicą księstwa które było powiązane z Rosją. Helsinki zostały stolicą Finlandii w 1917 roku. W dzisiejszych czasach jest to jeden z główniejszych ośrodków zajmujących się kulturą, nauką i gospodarstwem. Helsinki mają na bardzo wysokim poziomie rozwinięty przemysł drzewno- papierniczy, maszynowy jak i stoczniowy. Miasto to jest miejscem w którym jest wiele akademii, uniwersytetów między innymi uniwersytet założony w 1640 roku a także przeróżne placówki naukowo- badawcze. Punktem centralnym miasta są przepiękne place są to między innymi plac Targowy przy którym znajduje się Pałac Prezydencki, Cerkiew Uspieńska, ratusz a także jest drugi Plac Senecki który posiada XIX wieczną katedrę luterańską Tuomiokirkko, gmach uniwersytetu oraz siedzibę rządu. W pobliskiej części Helsinek można zobaczyć miasto- ogród Tapiola, zbudowaną w 1748 roku twierdzę która rozciąga się na kilka połączonych wysepkach Suomenlinna a także miasteczko studenckie. Helsinki są postrzegane jako bardzo piękne, malownicze miejsce w którym jest bardzo dobre połączenie krajobrazów naturalnych i architektury. W Helsinkach zostało podpisanych kilka bardzo ważnych dokumentów, były nimi między innymi podpisany w 1975 roku przez wszystkie państwa europejskie z wyjątkiem Albanii Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie a także podpisany w 1992 roku przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego czyli akt otwartego nieba Open Skies Treaty.

Najciekawszymi zabytkami Helsinek mogą być Uniwersytet Helsiński, Stary Kościół Helsingin vanha kirkko, otoczony XIX wiecznymi kamienicami Targ Rybny, gmach Ateneum a także wybudowany w 1868 roku Sobór Uspieński który stanowi główną świątynie Fińskiego Kościoła Prawosławnego i wybudowany i wykuty w skale granitowej Kościół Temppeliaukio.

Zdjęcia Helsinek

Helsinki – widok z wieży stadionu olimpijskiego

Helsinki – widok z wieży stadionu olimpijskiego

Katedra luterańska i plac Senatu w Helsinkach

Katedra luterańska i plac Senatu w Helsinkach

Katedra Prawosławna pw. Zaśnięcia Bogarodzicy w Helsinkach

Katedra Prawosławna pw. Zaśnięcia Bogarodzicy w Helsinkach

Metro na moście we wschodnich Helsinkach

Metro na moście we wschodnich Helsinkach

Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach

Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach