Kopenhaga

Historia Kopenhagii

Kopenhaga jest to bardzo duże miasto a zarazem stolica Danii. Kopenhaga jest położona wyspach takich jak Amager w części północnej a także Zelandia na północno- wschodniej części wybrzeża. Miasto znajduje się nad cieśniną Sund.

Historia miasta rozpoczyna się w 1167 roku kiedy to Absalon z Roskilde na obszarze malutkiej osady rybackiej wybudował zamek wokół którego powstała i bardzo szybko rozwinęła się osada zajmująca się handlem. Mała osada prawa miejskie otrzymała od władz w 1254 roku. Eryk Pomorski zagwarantował miastu specjalne przywileje a także duże dochody i możliwość jeszcze większego rozwoju. Dzięki szybkiemu rozwojowi miasto stało się bardzo ważnym miejscem w którym zajmowano się handlem i rzemieślnictwem. Przełomowym momentem był upadek portów hanzeatyckich, wtedy to Kopenhaga stała się portem Bałtyku i otrzymała nazwę KObenhavn co znaczy port kupców. Miasto w 1443 roku zostało oficjalnie stolicą Danii i główną siedzibą króla. W XVI- XVII wieku nastąpiło bardzo duży rozwój gospodarki w mieście, zbudowano wtedy między innymi kościół Trinitatis z okrągłą wieżą, budynek giełdy zwany BOrsen a także pałac Rosenborg. Miasto było miejscem w którym w dużej ilości znajdowały się wojska szwedzkie miało to miejsce w 1658- 1659 roku. W XIX wieku Kopenhaga została doszczętnie zniszczona przez flotę brytyjską. W okresie I i II Wojny Światowej miasto nie miało większej ilości zniszczeń. W 1867 roku doszło do zburzenia wałów obronnych, dzięki temu miasto cały czas się rozwija i rozrasta, łącząc się między innymi z miasteczkami takimi jak Frederiksberg i Genotofte. Kopenhaga w dniu dzisiejszym jest miejscem w którym funkcjonują najważniejsze ośrodki administracyjne, polityczne i rządowe a także króla, przedstawicielstw dyplomatycznych i partii politycznych. W stolicy Danii jest bardzo ważny przemysł został rozwinięty między innymi metalowy, stoczniowy, elektroniczny, elektrotechniczny, maszynowy, porcelanowo- fajansowy, włókienniczy, meblarski, chemiczny, odzieżowy a także spożywczy i gumowy. Miasto jest bardzo ważne nie tylko ze względu na gospodarkę czy przemysł ale także ze względu na naukę i kulturę. W Kopenhadze można zobaczyć Duńską Królewską Akademię Nauk i Literatury założoną w 1742 roku, wyższe uczelnie takie jak Królewska Akademia Muzyki która została założona w 1867 roku, Kopenhaska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania z 1917 roku. W stolicy jest również uniwersytet, politechnika a także biblioteki między innymi Biblioteka uniwersytecka założona w 1482 roku i muzea z których najciekawszymi są Muzeum Narodowe, muzeum figur woskowych a także muzeum rekordów Guinnessa. Przepięknymi miejscami w Kopenhadze są liczne parki między innymi Królewski który powstał w XVII wieku, słynny lunapark Tivoli, ogród botaniczny a także największy skandynawski ogród zoologiczny.

Do najważniejszych zabytków miasta należą między innymi barokowo-eklektyczny kościół Fryderyka z XVIII- XIX wieku jest on zwany Marmurowym , kościół Św. Piotra z XVI- XIX wieku, XVIII wieczny Pałac Amalienborg będący obecnie siedzibą króla, XVII wieczny Zamek Rosenborg obecnie jest to siedziba muzeum, budynek Ratusza, budynek giełdy z XVII wieku oraz pomnik Kopenhaskiej Syrenki przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena który był jednym z najbardziej znanych bajkopisarzy i zarazem mieszkańcem Kopenhagi. Najbardziej uczęszczaną przez turystów dzielnicą jest Indre By znajdują się w niej pełna zabytków sieć malowniczych uliczek o specyficznej atmosferze. Odwiedzając Kopenhagę warto także wybrać się do dzielnicy Bispebjerg, gdzie zobaczyć można zbudowany na początku XX wieku Kościół Grundtviga. Świątynia ta reprezentuje styl ekspresjonistyczny połączony z elementami neogotyckimi. Oprócz przepięknych zabytków wokół miasta rozlokowanych jest także wiele pięknych piaszczystych plaż.

Zdjęcia Kopenhagii

Christianshavn w Kopenhadze

Christianshavn w Kopenhadze

Dworzec Centralny w Kopenhadze

Dworzec Centralny w Kopenhadze

Gmach nowej Opery Królewskiej na Holmen w Kopenhadze

Gmach nowej Opery Królewskiej na Holmen w Kopenhadze

Hotel SAS koło Tivoli w Kopenhadze

Hotel SAS koło Tivoli w Kopenhadze

Kopenhaga od morza

Kopenhaga od morza

Kopenhaskie planetarium

Kopenhaskie planetarium

Port w Kopenhadze

Port w Kopenhadze

Ratusz w Kopenhadze

Ratusz w Kopenhadze

Ruchome schody na stacji kopenhaskiego metra

Ruchome schody na stacji kopenhaskiego metra

Stadion Brondby IF w Kopenhadze

Stadion Brondby IF w Kopenhadze