Lizbona

Historia Lizbony

Lizbona jest to miasto pełniące funkcje Portugalii. Miasto jest położone pośród malowniczych wzgórz przy rzece Tag znajdującej się tylko 15 km od Oceanu Atlantyckiego. Jest to najbardziej na zachód wysunięta stolica w Europie.

Miasto zostało zapoczątkowane w starożytności kiedy było ono znane jako osada Luzytanów pod nazwą Olisipo. Ludność rzymska w II w p.n.e. zdobyli osadę i nazwali ją Felicitas Iulia. Osada po przejęciu przez Rzymian została bardzo ważnym miejscem prowincji Luzytania. W 714 roku została zdobyta przez Arabów, otrzymała nazwę Uszbuna lub Liszbuna. Pod panowaniem arabskim Lizbona pozostawała do 1147 roku, kiedy to podbita została przez wojska króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcę żyjącego w latach 1109-1185. W XIII wieku Lizbona stała się główną siedzibą królów portugalskich. Rozkwit miasta był bardzo przełomowym momentem, miasto wtedy bardzo szybko zaczęło się bogacić i rozrastać. To właśnie z Lizbony w drugiej połowie XV i na początku XVI wieku wielcy żeglarze rozpoczynali swoje wyprawy aby dokonać wielkich odkryć geograficznych. W czasach tych odkryć geograficznych miasto było bardzo ważnym portem, centrum handlu a także stolicą Portugalii. Dzięki przywożonym na statkach skarbom kolejni królowie nie musieli martwić się o finanse, pozwalając sobie na rozliczne ekstrawagancje, takie jak wznoszenie kolejnych pełnych przepychu pałaców czy coraz bogatszych klasztorów. Okres świetności Lizbony zakończył się 1 listopada 1755 roku, kiedy miasto nawiedzone zostało przez potężne trzęsienie ziemi. Choć trwało ono zaledwie kilka minut to zniszczona została większa część zabudowy miejskiej. Całości zniszczenia dopełniły liczne pożary oraz wody Tagu, które na skutek ruchów ziemi wystąpiły z brzegów i zalały nadbrzeżne dzielnice. Po ogromnym trzęsieniu ziemi pozostały tylko małe części pięknych starych budowli rzymskich między innymi łaźni, teatru i fortyfikacji. Miasto zostało odbudowane według założeń urbanistycznych pod kierunkiem markiza Pombala. Lizbona była okupowana przez ludność francuską w 1807-1808. W mieście bardzo ważna jest gospodarka, kultura a także turystyka. W Lizbonie jest bardzo dobrze rozwinięty przemysł między innymi chemiczny, spożywczy, stoczniowy a także włókienniczy. W mieście kultura i nauka też są bardzo ważne świadczy o tym to że można spotkać bardzo wiele szkół wyższych w tym uniwersytet założony w 1290 roku, Lizbońską Akademię Nauk, przeróżne instytucje naukowe i kulturalne a także liczne muzea.

Większość ówczesnej zabudowy miasta pochodzi z okresu po wielkim trzęsieniu ziemi. Najstarszą i najbardziej urokliwą dzielnicą Lizbony jest zbudowana na skale Alfama. Do czasów obecnych zachowało się tu wiele budowli z panowania okresu arabskiego. Obecne centrum Lizbony skupia się wokół dzielnicy Baixa. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy między innymi górujący nad Lizboną XII wieczny zamek św. Jerzego Castelo de Sao Jorge, romańską Katedrę św. Antoniego, nazywany często Narodowym Panteonem kościół Santa Engrácia, XVI wieczny Klasztor Hieronimitów Mosteiro dos Jerónimos, monumentalny 52 metrowy Pomnik Odkrywców oraz będącą jednym z symboli miasta wybudowaną w latach 1515-1520 portową wieżę strażniczą Belém Torre de Belém. Twierdza ta zaprojektowana została przez Fernando de Arruda i uchodzi dziś za jedyną w pełni zachowaną budowlę wzniesioną całkowicie w stylu manuelińskim. Obiektem godnym uwagi jest XX wieczny most Vasco da Gama mający aż 16 km długości w tym 13,5 km znajduje się nad wodą. Ciekawym obiektem jest również wiszący Most 25 kwietnia oraz stojący obok posąg Chrystusa Króla. Posąg ten został ufundowany przez Portugalczyków za to że II Wojna Światowa nie wciągnęła ich kraju.

Zdjęcia Lizbony

Colombo, Lizbona

Colombo, Lizbona

Katedra Sé w Lizbonie

Katedra Sé w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów i wieża Belém w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów i wieża Belém w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Parlament portugalski

Parlament portugalski

Pomnik Odkrywców

Pomnik Odkrywców

Zamek św. Jerzego górujący nad Lizboną

Zamek św. Jerzego górujący nad Lizboną