Londyn

Historia Londynu

Londyn to największe miasto w Wielkiej Brytanii, położone w południowo-wschodniej części kraju w dolnym biegu rzeki Tamizy. Miasto jest w bardzo dobrym położeniu to znaczy znajduje się 64 km od ujścia rzeki Tamizy do Morza Północnego a także na południu Anglii. Miasto pełni funkcję stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest to trzecie po Moskwie i Stambule co do wielkości miasto Europy i zarazem jeden z największych i najważniejszych ośrodków miejskich, kulturalnych , finansowych i medialnych, gospodarczych a także politycznych współczesnego świata.

Historia miasta rozpoczyna się w I wieku n.e. kiedy to ludność rzymska założyła małe miasto o nazwie Londinium. Miasto dzięki bardzo dobremu położeniu nad rzeką Tamizą stało się jednym z wielu najbogatszych i najbardziej okazałych miast imperium rzymskiego. W 410 roku miasto zostało opuszczone przez ludność rzymską, wtedy to zostało zbombardowane i stało się własnością Sasów a następnie Duńczyków. W 882 roku nastąpił kolejny początek a także rozwój miasta było to spowodowane pracami które odbudowały miasto, przewodniczył w tym saski władca Alfred Wielki. W XI wieku Londyn został uznany za stolicę Anglii. W 1566 roku powstała giełda a także kampanie handlowe, wydarzenia te pokazały jak bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym jest Londyn. W 1666 roku w Londynie wybuchł ogromny pożar, w kolejnych latach miasto zostało odbudowane i zniszczone budynki zostały zastąpione nowymi murowanymi. Rozwojowi miasta bardzo sprzyjały między innymi budowa metra w 1863 roku które było pierwszą na całym świecie koleją parową a w 1890 roku była pierwsza elektryczna linia metra, do rozwoju przyczyniła się także w 1836 roku budowa linii kolejowych. Londyn był bardzo ważnym miastem jeśli chodzi o gospodarkę na całym świecie, świadczą o tym przeróżne funkcje. Pierwszą funkcją jest to że miasto jest jednym z największych miejsc zajmujących się finansami, handlem, znajdują się w nim także banki, giełdy i towarzystwa ubezpieczeniowe. Następną jest to że Londyn jest głównym centrum dotyczącym komunikacji lotniczej. Kolejną funkcją jest to że miasto było największym portem na całym świecie, czwartą funkcją jest duża ilość gałęzi przemysłowych w mieście a tym bardziej jeszcze większa ilość przeróżnych zakładów i branż przemysłowych. Piątą i ostatnią funkcją miasta jest kultura, turystyka i nauka, w mieście można zauważyć między innymi założony w 1836 roku Uniwersytet Londyński, instytuty zajmujące się nauką i badaniami a także inne szkoły wyższe. W mieście można również dostrzec miejsca odpowiedzialne za kulturę między innymi orkiestry takie jak London Philharmonic Orchestra, BBC Orchestra a także London Symphony Orchestra. Można zobaczyć również teatr National Theatre a także muzea między innymi Natural History Museum, British Museum, Muzeum Wiktorii i Alberta a także National Gallery i Tate Gallery. Miasto jest złożone z kilkudziesięciu dzielnic, bardzo małe śródmieście mieści w sobie najstarsze części miast takie jak Merylebone, Westminster, Holborn, City i Finsbury. Część miasta o nazwie City mieści w sobie budynki odpowiedzialne za finanse, administracje i handel. Część Westminster jest miejscem w którym znajdują się budowle rządowe, między innymi budynki ministerstw a także siedziba królestwa Buckingham Palace. W Londynie można również zobaczyć bardzo wiele pięknych obszarów zielonych między innymi Hyde Park.

Najbardziej okazałymi i najważniejszymi zabytkami Londynu są między innymi zbudowana na gruzach rzymskiej świątyni XVII wieczną monumentalną Katedrę św. Pawła która jest jednym z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii, pozostałości rzymskie, potężną XI wieczną twierdzę monarchów Anglii zwaną Tower of London, kościoły romańskie z XI- XII wieku, słynny wiktoriański zwodzony Most Wieżowy Tower Bridge, rozległy kompleks gotyckiej budowli Opactwa Westminsterskiego, stanowiący oficjalną rezydencję królewską Pałac Buckingham Buckingham Palace, Muzeum Historii Naturalnej, przeszło 130 metrowy diabelski młyn London Eye a także zamek królewski Tower. Odwiedzając Londyn warto także udać się do znajdującego się na prawym brzegu Tamizy - Greenwich. To właśnie tutaj znajduje się umowna granica pomiędzy dwiema półkulami Ziemi. Każdego roku przyjeżdża tu blisko 30 milionów turystów z całego świata.

Zdjęcia Londynu

30 St Mary Axe w Londynie

30 St Mary Axe w Londynie

Katedra św. Pawła w Londynie

Katedra św. Pawła w Londynie

London Eye w nocy

London Eye w nocy

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Pałac Buckingham w Londynie

Pałac Buckingham w Londynie

Royal College of Music w Londynie

Royal College of Music w Londynie

Tower Bridge w Londynie

Tower Bridge w Londynie

White Tower w Londynie

White Tower w Londynie