Lublana

Historia Lublany

Lublana jest to miasto pełniące funkcję stolicy Słowenii. Miasto jest położone w samym sercu kraju nad rzeką Ljublianicą a dokładniej w Kotlinie Lublańskiej.

Historia miasta zaczyna się w VII wieku kiedy to istniała tam słowiańska osada. W XII wieku osada była pod panowaniem księcia Karyntii, po nim zaś panowanie objęło księstwo Carnioli. Bardzo ważnym momentem w historii miasta jest okres 1335- 1918 wtedy to Habsburgowie sprawowali władze nad miastem. Habsburgowie przekształcili Lublanę w bardzo ważne miejsce obejmujące centrum handlowe i siedzibę biskupstwa miało to miejsce w 1461 roku. Rozwój Lublany wstrzymany został w 1511 roku, kiedy to tereny te nawiedzone zostały przez wielkie trzęsienie ziemi. Po tym tragicznym wydarzeniu bardzo szybko przeprowadzona została odbudowa miasta miała miejsce w XVII-XVIII wieku. Powstała wówczas nowa i modna wówczas barokowa zabudowa, która w znacznej większości przetrwała do czasów obecnych były to między innymi barokowy kościół a także przepiękne domostwa w pastelowych kolorach. Dzięki takim budowlom miasto jest nazywane „Biała Lublana”. Za rządów Napoleona w czasach 1809-1913 miasto stało się stolicą utworzonych wtedy Prowincji Iliryjskich, a po 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej, Lublana została przyłączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Od 1945 roku miasto stanowi oficjalną stolicę Słowenii. Momentem przełomowym w rozwoju miasta była budowa linii kolejowej. Lublana jest to miasto w którym ważna jest gospodarka, nauka i kultura. W mieście jest rozwinięty przemysł między innymi spożywczy, poligraficzny, elektroniczny, celulozowo- papierniczy, skórzano- obuwniczy, farmaceutyczny, chemiczny a także maszynowy. W stolicy można również zobaczyć Słowiańską Akademię Nauk i Sztuk, Instytut Elektroniki i Automatyki a także Instytut Jądrowy.

Obecnie centralnym punktem Lublany jest ciągnący się od Starego Miasta aż po współczesne śródmieście plac zwany Prešernov trg. Jego dominującym elementem jest monumentalny barokowy kościół Franciszkanów. Pozostałe ważne zabytki Lublany to między innymi będący jednym z symboli miasta charakterystyczny Potrójny Most Tromostovje, kościoły i klasztory, wzniesiona na początku XVIII wieku katedra św. Mikołaja Stolnica sv. Nikolaja, zbudowany w 1901 roku w miejscu dawnej drewnianej przeprawy secesyjny Smoczy Most Zmajski most, Pałac Biskupi, XVIII wieczny klasztor i kościół Urszulanek, barokowy Ratusz oraz kamienice z XV- XVII wieku a także górujący nad miastem XVI wieczny zamek obronny.

Zdjęcia Lublana

Lublana, panorama, w tle zamek

Lublana, panorama, w tle zamek

Lublana, uniwersytet

Lublana, uniwersytet