Luksemburg

Historia Luksemburga

Luksemburg jest to miasto pełniące funkcję stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburga. Miasto jest położone w miejscu skrzyżowania się rzek Alzette i Pétrusse które stworzyły bardzo głębokie doliny charakteryzujące się bardzo stromymi zboczami i płaskim dnem. Miasto znajduje się na piaskowym krasie a dokładniej w południowej części kraju.

Historia miasta rozpoczyna się w X wieku kiedy to na terenie teraźniejszego miasta został wybudowany zamek przy którym powstała mała średniowieczna osada. Położenie tej osady na szlaku zajmującym się handlem Trewir- Paryż spowodowało to że została bardzo ważnym miejscem odnośnie handlu. W 1244 roku osada otrzymała od władz prawa miejskie. Z racji swojego strategicznego położenia miasto zostało silnie ufortyfikowane. Wielokrotnie też zmieniało swoich właścicieli. W XV wieku Luksemburg dostał się pod panowanie Burgundii. W 1684 roku miasto zostało zdobyte przez Francuzów. W momencie przejęcia miasta wybitny francuski inżynier wojskowy Sebastian Vauban żyjący w latach 1633-1707 stworzył tu nowoczesny system rozległych obwarowań i fortyfikacji miejskich. Została zbudowana wtedy potężna Twierdza Luksemburg, która obok Gibraltaru uważana była za jedną najpotężniejszych tego typu budowli na świecie. W czasie konfliktu o Luksemburg pomiędzy Francją i Prusami pod koniec XIX wieku w wyniku postanowień traktatu londyńskiego który miał miejsce w 1867 roku twierdza została w dużej części rozebrana i zniszczona. Luksemburg w dzisiejszych czasach jest bardzo ważnym miejscem jeśli chodzi o sprawy bankowo- finansowe Europy. W mieście tym jest aż 160 banków a między innymi Europejski Bank Inwestycyjny. W stolicy można również spotkać Trybunał Sprawiedliwości a także inne bardzo ważne urzędy Rady Europy. W Luksemburgu jest bardzo dobrze rozwinięty przemysł taki jak ceramiczny, maszynowy, spożywczy, chemiczny a także hutniczy. Stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga jest podzielona na 3 bardzo piękne, malownicze części. Pierwszą częścią jest położone na północnym brzegu rzeki Pétrusse Stare Miasto, znajdują się w nim liczne zabytki. Drugą częścią jest bardzo nowoczesna dzielnica Gare znajdująca się po przeciwnej stronie brzegu, dzielnica ta została pobudowana z początkiem XIX wieku. Trzecią i ostatnią częścią jest płaskowyż Kirchberg obejmujący kilka ważnych instytucji Unii Europejskiej. W Luksemburgu bardzo ważna jest kultura, świadczy o tym to że w mieście można spotkać kilka bardzo ciekawych Muzeów między innymi Luksemburskie Muzeum Państwowe, zobaczyć można również studio luksemburskiego radia jak i telewizji a także biblioteki.

Do najciekawszych i najbardziej okazałych zabytków miasta możemy zaliczyć między innymi Katedra Notre Dame powstała w XVII wieku, fortyfikacje z XVII wieku, wybudowane w 1688 roku Opactwo benedyktynów Neumünster, średniowieczną Bramę Trewirską, Pałac Wielkich Książąt z XVI wieku, Klasztor Kapucynów który pełni obecnie funkcje teatru, klasycystyczny Ratusz oraz stanowiący część dawnych umocnień miejskich austriacki Fort Thüngen. W mieście zobaczyć można również Kościół Świętego Michała St Michel powstały w X wieku a także liczne zabytkowe domostwa.

Zdjęcia Luksemburga

Luksemburg - dzielnica Grund

Luksemburg - dzielnica Grund

Luksemburg - dzielnica Kirchberg

Luksemburg - dzielnica Kirchberg

Most Adolphe-Bréck z 1903 roku w Luksemburgu

Most Adolphe-Bréck z 1903 roku w Luksemburgu

Opactwo Neumünster w Luksemburgu

Opactwo Neumünster w Luksemburgu

Pałac Wielkich Książąt

Pałac Wielkich Książąt

Widok na Luksemburg

Widok na Luksemburg