Mińsk

Historia Mińska

Mińsk jest to miasto uznane za stolicę Białorusi. Miasto znajduje się nad rzeką Świsłocz, prawy dopływ Berezyny. Mińsk jest położony w środkowej części kraju.

Historia miasta zaczyna się w 1067 roku. Miasto w 1101 roku zostało uznane za stolicę Księstwa Mińskiego. W XIV wieku Mińsk zaczął graniczyć z Litwą a następnie z Polską. W 1499 roku władza przyznała dla stolicy Księstwa Mińskiego prawa miejskie. Mińsk w 1793 roku został połączony z Rosją. Miasto w 1812 roku zostało zdobyte przez napoleońskie siły zbrojne. Wojska niemieckie w 1918 roku zajęły miasto, a w 1919-1920 roku Mińsk został opanowany przez polskie wojska. W okresie międzywojennym na mocy Traktatu ryskiego został włączony do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1939- 1945 czyli w okresie trwania II Wojny Światowej, miasto było wielokrotnie niszczone i palone przez co wiele cennych i zabytkowych budowli zniknęło bezpowrotnie z panoramy miasta. Miasto zostało oficjalnie stolicą Białorusi oraz punktem centralnym w którym była Wspólnota Niepodległych Państw w 1991 roku. W dzisiejszych czasach miasto jest największym punktem w którym bardzo dobrze jest rozwinięty przemysł między innymi maszynowy, chemiczny, środków transportu, drzewnym, elektrotechnicznym, papierniczym i spożywczym. Mińsk jest postrzegany jako punkt w którym kultura i nauka a także wystawy i targi są najważniejsze. W mieście tym jest bardzo wiele teatrów między innymi Białoruski Teatr Narodowy Opery i Nauki, muzea a także wyższe szkoły między innymi uniwersytet który został założony w 1921 roku. W Mińsku znajduje się również Białoruska Akademia Nauk założona w 1921 roku.

Podczas II Wojny Światowej bardzo duża liczba zabudowań miejskich została zniszczona, zamiast nich zostały postawione budowle mające styl realizmu socjalistycznego. Najpiękniejsze i najbardziej okazałe zabytki które ocalały okres II Wojny Światowej to między innymi XVII wieczną Archikatedrę Najświętszej Maryi Panny a także wzniesiona w połowie XIX wieku prawosławna Cerkiew św. Marii Magdaleny. Ciekawym zabytkiem jest również Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały, klasycystyczny Budynek Ratusza, a także zbudowany w latach 1861–1864 Kościół św. Rocha. Zainteresowanie budzi również wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku klasycystyczny Zamek Piszczałowski który obecnie pełni funkcję więzienia oraz znajdujący się na przedmieściach Mińska - XIX wieczny Pałacyk Wańkowiczów. Najwięcej uwagi a także zadumy wśród turystów najczęściej otrzymują kościoły takie jak kościół Jezuitów który został wybudowany w XVII- XVIII wieku a także kościół Bernardynów i kościół Bernardynek, oba zostały wzniesione w tym samym czasie co kościół Jezuitów.

Zdjęcia Mińska

Górne Miasto w Mińsku

Górne Miasto w Mińsku

Plac Zwycięstwa w Mińsku

Plac Zwycięstwa w Mińsku

Ratusz i katedra katolicka w Mińsku

Ratusz i katedra katolicka w Mińsku

Stare Miasto w Mińśku

Stare Miasto w Mińśku