Nikozja

Historia Nikozji

Nikozja jest to największe miasto a zarazem stolica Cypru. Miasto znajduje się nad rzeką Pedias a dokładniej w samym środku wyspy Nizina Mesaoria.

Historia miasta rozpoczyna się w VII wieku p.n.e. kiedy to w miejscu miasta została założona osada o nazwie Ledra. Miasto było pod panowaniem wielu ludności, były to między innymi Wenecjanie, Anglicy, Egipcjanie, Turcy, Grecy a także Rzymianie. Za panowania ludności z Wenecji powstały obronne mury które otaczały małą osadę. Bardzo ważnym momentem dla miasta był podział na dwie części takie jak południowa czyli grecka i północna czyli turecka, miało to miejsce w 1974 roku. Przez stolicę Cypru przechodzi tak zwana „ zielona linia” która jest bardzo podobna do muru który dzielił Berlin. Po upadku Muru Berlińskiego Nikozja pozostaje jedyną stolicą na świecie, która podzielona jest na dwie części. W latach siedemdziesiątych zeszłego wieku ludność zamieszkująca stolice Cypr podzieliła się na dwa obozy i nie można było swobodnie podróżować, lecz w 2003 roku kiedy to Cypr został włączony do Unii Europejskiej sytuacja uległa znacznej poprawie. W mieście jest bardzo wiele gałęzi przemysłowych między innymi metalurgiczny, włókienniczy, winiarski a także skórzany. Miasto jest bardzo cenionym miejscem ze względu na gospodarkę, finanse a także handel. W Nikozji znajduje się międzynarodowy port lotniczy, ośrodki odpowiedzialne za turystykę i międzynarodowe targi spożywcze. Ludność odwiedzająca stolicę ma możliwość dowiedzenia się bardzo wielu ciekawych informacji między innymi że w 995 roku miasto zostało założone przez Bizantyjczyków, a dodatkowo największy rozwój miasta jest zawdzięczany piratom będącym tam w IX wieku. Dowiedzieć można się również ciekawostki jakie władze zamieszkiwały Nikozję a były to baronowie, książęta, królowie Cypru, hrabiowie i szlachetnie urodzeni rycerze.

Najciekawszymi i najbardziej okazałymi zabytkami stolicy Cypru są między innymi zabytki w obrębie dawnych murów weneckich. Najważniejsze zabytki części południowej to między innymi wzniesiona w 1662 roku katedra św Jana Teologa Agios Ioannis, stanowiąca pozostałość po weneckich murach obronnych Brama Famagusta, meczet Cami Omeriye, stary i nowy pałac arcybiskupi, XVII wieczny Meczet Arabahmeta, wsparty jońskimi kolumnami budynek Ratusza, Meczet Omara który był dawniej kościołem Augustianów, trójnawowy wzniesiony w 1965 roku Kościół Tripiotis oraz Dom Hadżigeorgakisa Kornesiona która jest obecnie siedzibą niewielkiego Muzeum Etnologicznego. W części północnej zaś warto zobaczyć Wielki Zajazd Buyuk Ham, Meczet Selima będąca dawniej Katedrą Mądrości Bożej, XV wieczne Lapidarium, Meczet Haydarpasa, Bramę Kyreńską oraz szczycącą się bogatym zbiorem manuskryptów Bibliotekę Sułtana Mahmuta II, kościół Panagia Chrysaliniotissa. Bardzo ważną rzeczą jest to że nie należy robić zdjęć w pobliżu dzielącej miasto Zielonej Linii, która strzeżona jest przez wojska ONZ i Tureckie. Warto również obejrzeć aż 11 wież obronnych, plac Plateia Eleftheriasa. Odwiedzając Nikozję nie wolno zapomnieć o muzeach między innymi Muzeum Cypru.

Zdjęcia Nikozji

Greckie domy w tureckiej części Nikozji

Greckie domy w tureckiej części Nikozji

Meczet Selimiye (kiedyś katedra świętej Zofii) w Nikozji

Meczet Selimiye (kiedyś katedra świętej Zofii) w Nikozji

Widok na Nikozję

Widok na Nikozję