Paryż

Historia Paryż

Paryż jest to przepiękne miasto pełniące funkcję stolicy Francji. Miasto jest położone po obu stronach rzeki Sekwany, przy ujściu Marny i Oise w centrum rozległej niziny zwanej Basenem Paryskim. Paryż znajduje się w samym środku kraju.

Historia miasta rozpoczyna się w III wieku p.n.e. kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta została założona malutka wioska o nazwie Parisii, została ona utworzona przez ludność celtycką nazywającą się Paryzajami. W 52 roku p.n.e. osada została zajęta przez ludność rzymską, która po lewej stronie rzeki Sekwany założyła małe miasteczko nazywane Lutecją lub Lutetią. W czasach rzymskich Paryż znany był pod nazwą Lutetia i pozostawał mało znaczącą osadą w cieniu takich miast jak Lyon czy Bordeaux. Na koniec III wieku p.n.e. wieś powróciła do nazwy Parisiorum. Największy rozwój miasta rozpoczął się w średniowieczu, wydarzyło się to dzięki bardzo sprzyjającemu położeniu. Osada dzięki swojemu położeniu zostało uznane za główne miejsce w którym przebywali władcy. Panująca władza poszerzała swój teren. W V wieku miasteczko było stolicą bardzo malutkiego królestwa, zaś w V-VI wieku funkcjonowało jako stolica całej Galii. W XI wieku miasto było na bardzo wysokim poziomie, zostały zmienione budowle na budynki odpowiedzialne za handel. Kolejny rozwój miasta wydarzył się w XIX wieku. W czasach kiedy było Pierwsze Cesarstwo czyli w latach 1804- 1815 a także Drugie Cesarstwo w latach 1825-1879 miasto było bardzo ważnym miejscem w którym główną rolę grała kultura, polityka a także gospodarka. W momencie kiedy w mieście panował Napoleon III miasto przekształciło się w najbardziej okazałe i przepiękne miejsce w całej Europie. W mieście tym można spotkać wiele miejsc odpowiedzialnych za życie intelektualne jak i kulturalne ludności. Miejsca te swoją dobrą pozycję zawdzięczają bardzo dobremu położeniu na całym kontynencie. Funkcją miasta jest między innymi to że jest bardzo ważnym ośrodkiem wymiany zajmującej się gospodarką a także kulturą. Paryż jest to miejsce w którym znajdują się między innymi różne organizacje międzynarodowe takie jak Międzynarodowa Federacja Lotnicza, UNESCO a także Międzynarodowe Biuro Czasu, zobaczyć w mieście można również różne salony wystawowe dotyczące między innymi lotnictwa, rolnictwa, żeglarstwa a także turystyki. W mieście jest bardzo dużo gałęzi przemysłowych, ludność zajmuje się przemysłem takim jak odzieżowy, elektroniczny, maszynowy, chemiczny, poligraficzny, spożywczy a także samochodowy. Paryż jest znany z rozwiniętej kultury i nauki, świadczyć może o tym to że w mieście można zaobserwować między innymi instytuty zajmujące się nauką i badaniami takie jak Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Instytut Radowy a także Instytut Pasteura. W mieście są również uniwersytety jest ich aż 13 między innymi Szkoła Nauk Politycznych a także założony w 1210 roku Uniwersytet Paryski. Paryż to miejsce w którym jest wiele muzeów, domów mody a także przeróżnych miejsc odpowiedzialnych za rozrywkę.

Najbardziej znanymi i najbardziej okazałymi zabytkami Paryża są między innymi szerokie bulwary, historycznym sercem Paryża jest położona na Sekwanie wyspa Île de la Cité, to właśnie na niej znajduje się Palais de Justice, kaplica Saint Chapelle oraz słynna katedra Notre-Dame de Paris. Pod koniec XIX wieku w 1889 roku wybudowano obecny symbol miasta czyli Wieżę Eiffla posiadająca wysokość 324 metry wraz z zamocowaną w 2000 roku anteną, wzniesiono ją z okazji Wystawy Światowej. Wartymi również obejrzenie zabytkami Paryża są między innymi stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich XIX wieczny Łuk Triumfalny, znajdująca się na szczycie wzgórza Montmartre Bazylika Serca Jezusowego Sacré-Cour, XII wieczny Kościół Saint Pierre de Montmartre, Luwr będącym jednym z największych muzeów sztuki na świecie, Centrum Pompidou w 1986 roku zostało otwarte muzeum sztuki współczesnej, XVIII wieczny Panteon, znajdujący się na wyspie Cité Pałac królewski Conciergerie, ufundowana przez króla Francji Ludwika IX Święta Kaplica, gmach Opery Garnier oraz wzniesiony w XVII wieku wielki kompleks budynków zwany Les Invalides. Ciekawymi miejscami dla turystów są również niesamowite dzielnice, takie jak Dzielnica Łacińska w której można spotkać wielu artystów i intelektualistów. Kolejną ciekawą dzielnicą jest robotnicza dzielnica Montmartre w której w XIX i XX wieku dało się zaobserwować kolonie artystów i różne wydarzenia dotyczące rozrywki, ostatnią bardzo ciekawą dzielnicą jest La Défense która została zapoczątkowana w latach 70 XX wieku i znajdują się w niej przepiękne budowle.

Zdjęcia Paryża

Bazylika Sacré-Cour w Paryżu

Bazylika Sacré-Cour w Paryżu

Katedra Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame w Paryżu

La Défense w Paryżu

La Défense w Paryżu

Łuk triumfalny w Paryżu

Łuk triumfalny w Paryżu

Oznaczenie wejścia do stacji paryskiego Metra w Paryżu

Oznaczenie wejścia do stacji paryskiego Metra w Paryżu

Paryż nocą

Paryż nocą

Wieża Eiffla w Paryżu

Wieża Eiffla w Paryżu