Prisztina

Historia Prisztiny

Prisztina jest to największe miasto pełniące funkcję stolicy Kosowa. Miasto jest położone w Kotlinie Kosowe Pole wśród Gór Dynarskich.

Historia miasta rozpoczyna się w momencie kiedy panowały podboje przez ludność rzymską, wtedy w miejscu dzisiejszej Prisztiny powstało małe miasteczko o nazwie Vicianum. W momencie powstania malutkiego miasteczka panował na terytorium król Milutina i to dzięki jego zasługom ono powstało. Miasteczko pełniło jakiś czas funkcję stolicy, trwało to dosyć krótko i tureckie siły zbrojne opanowały miasto i rządziły nim. Kiedy Vicianum było opanowane przez ludność turecką jego rozwój pod względem kultury jak i gospodarki w ogóle nie ruszył do przodu. Następnym ważnym wydarzeniem w historii miasta było Powstanie Serbskie, wtedy to ludność serska opanowała miasto i na bardzo krótki czas objęła w nim władzę. Po tych wydarzeniach Prisztina kolejny raz stała się miejscem w którym rządy prowadziła ludność turecka. Ludność ta na większości terenach umieściła Albańczyków. W mieście miało miejsce Powstanie antytureckie które odbyło się w 1910 roku, zaś w 1913 wydarzyła się Wojna Bałkańska dzięki której miasto zostało dołączone do odnowionej Serbii. W czasie kiedy trwała I Wojna Światowa ludność zamieszkała na terytorium musiała uciekać wraz z serbskimi siłami zbrojnymi na terytorium Grecji. Okres międzywojenny dla miasta był dosyć burzliwy, ponieważ było dołączone do Królestwa Serbów, Chorwatów a także Słoweńców. W tym czasie ludność została postawiona w sytuacji bez wyjścia została wywieziona do Turcji, zaś wolne terytorium zostało zajęte przez ludność grecką a także ormiańską. Rozpoczęcie II Wojny Światowej w mieście spowodowało przyłączenie miasta do Wielkiej Albanii, co potęgowało kontrolę ze strony ludności niemieckiej a także prześladowania. W momencie zakończenia się wojny Prisztina została uznana za stolicę Kosowa, lecz dopiero w 1963 roku została oficjalnie ogłoszona stolicą Autonomicznej Prowincji Kosowa i Metochii. Miasto ma bardzo wiele gałęzi przemysłowych, ludność zajmuje się takim przemysłem jak drzewny, spożywczy, mineralny a także włókienniczy. W Prisztinie mimo że jest bardzo młodym miastem i w dużym stopniu sprawdza swoją funkcję stolicy można zauważyć dużo odmiennych miejsc niż w całym Kosowie które jest dosyć zacofane i biedne. Chodząc po uliczkach Prisztiny nie zobaczymy ogromnej ilości straganów, dostrzeżemy zaś światowej marki banki jak i sklepy, rozrywkowe lokale, kawiarenki a także bardzo rozwinięte firmy. W mieście jest również kilka szkół wyższych.

Najbardziej ciekawymi jak i najbardziej okazałymi zabytkami miasta są między innymi dwa meczety pierwszy o nazwie Carshi powstał w XIV-XV wieku dzięki sułtanowi Bajezydarowi a drugi o nazwie Fatih w XV wieku przez Mehmeda II, wieża zegarowa powstała w XIX wieku, Cerkiew Matki Boskiej zbudowana w latach 1321-1322. W najwyższym punkcie miasta znajduje się cmentarz wojenny. Wartym obejrzenia miejscem jest także Muzeum Etnograficzne, które znajduje się w domu bardzo zamożnej rodziny Gjinnolli, dom ten pochodzi z XVIII wieku.

Zdjęcia Prisztiny

Pomnik Skanderbega w centrum Prisztiny

Pomnik Skanderbega w centrum Prisztiny