Reykjavík

Historia Reykjavíku

Reykjavík jest to największe miasto w Islandii które pełni funkcję jej stolicy. Miasto to położone jest nad Zatoką Faxa a dokładniej Faxaflói – zatoka w południowo-zachodniej Islandii, położona pomiędzy półwyspami Snaefellsnes i Reykjanes u podnóża masywu górskiego Esja a dokładniej jest to w łańcuch górski gdzie najwyższy punkt leży na wysokości 914 m n.p.m. Usytuowany jest w południowo-zachodniej Islandii, w odległości 10 km na północ od Reykjaviku.

Historia miasta zaczyna się dokładnie w momencie kiedy to ludność która przybyła z Norwegii założyła małą wioskę islandzką w IX wieku. Założył ją norweski wiking Ingólfur Arnarson. Miejsce to zostało przez niego nazwane Reykjavík, ciekawostką jest to że po przetłumaczeniu nazwy miasta dowiadujemy się że jest to "dymiąca zatoka". Jest to zapewne związane z parą która wydobywa się z licznych gejzerów i gorących źródeł. Z początku istnienia osady rozwijała się ona bardzo powoli.

Prawa miejskie Reykjavík otrzymał w 1786 roku. W momencie kiedy osada otrzymała prawa miejskie stała się ona siedzibą protestanckiego biskupa Islandii a w późniejszym czasie przeniesione zostały tu także zgromadzenia parlamentu. Swój największy rozkwit miasto przeżywało na początku XX wieku. Reykjavík w dzisiejszych czasach jest uznany za najważniejsze miejsce w którym ważną rolę odgrywa kultura i gospodarka. Środowisko naturalne w mieście powoduje że rozwój przemysłu gospodarczego jest coraz lepszy. Reykjavík może się pochwalić bardzo rozwiniętym przemysłem skórzanym, stoczniowym, włókienniczym, chemicznym a także spożywczym w którym głównym zajęciem jest produkcja konserw rybnych. Miasto jest głównym portem morskim a w małej miejscowości o nazwie Keflavik można zobaczyć międzynarodowy port lotniczy. Miasto cechuje się dużym skupieniem uwagi na takie rzeczy jak nauka i kultura, świadczy to o tym że w mieście znajduje się Filharmonia Narodowa, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy, instytucję rządowe a także założony w 1911 roku uniwersytet.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Reykjaviku jest widoczny z każdego punktu miasta wybudowany w latach 1945-1986 i przypominający swoim wyglądem wzgórze przeszło 75 metrowy kościół Hallgrímura. Jest to kościół protestancki, który powstał na cześć sławnego islandzkiego duchownego i poety Hallgrímura Péturssona który żył w latach 1614-1674. Przed głównym wejściem do świątyni ustawiony został pomnik sławnego islandzkiego banity i założyciela normańskich osad na Grenlandii Leifa Erikssona żyjącego w latach 975-1020. Zwiedzając miasto warto także zobaczyć zbudowaną w latach 1787-1796 klasycystyczną Katedrę Dómkirkjan, rzymskokatolicki Kościół Landakot a także siedzibę parlamentu Althing powstałą w 1880- 1881. Reykjavik stanowi także idealną bazę wypadową do zwiedzania południowo- zachodniej części Islandii między innymi wulkan Hekla, kąpieliska termalne Blue Lagoon znajdujące się w pobliżu Keflavik, wodospad Gullfoss a także Wielki Gejzer. Największym walorem stolicy Islandii jest bardzo umiarkowana temperatura która jest spowodowana nadmorskim położeniem.

Zdjęcia Reykjavíku

Katedra Chrystusa Króla w Reykjaviku

Katedra Chrystusa Króla w Reykjaviku

Panorama miasta Reykjavik

Panorama miasta Reykjavik

Port Whaling Ships w Reykjaviku

Port Whaling Ships w Reykjaviku

Ratusz w Reykjaviku

Ratusz w Reykjaviku