San Marino

Historia San Marino

San Marino jest to miasto pełniące funkcję stolicy Republiki San Marino. Miasto określane cichą przystanią położone jest w środkowej części Półwyspu Apenińskiego. Najwięcej miejsca San Marino zajmuje Monte Titano jest to masyw o wysokości 739 m n.p.m. który należy do Apeninu Toskańskiego. Główne rzeki Ausa i Marano uchodzą do Morza Adriatyckiego.

San Marino zostało zapoczątkowane w IV wieku kiedy to bezludne miejsce zostało zbudowane przez kamieniarza posiadającego imię Marino. W XII wieku San Marino było wspólnotą miejską w której najwyższe osobistości pełniły rządy. W XIII wieku było pod władzą książąt Urbino. W XVII wieku San Marino stało się ponownie niezależnym miastem. W 1797 roku Napoleon Bonaparte uznał San Marino jako niepodległe miasto- państwo. W 1815 roku o niepodległości San Marino potwierdził Kongres Wiedeński. W czasie II Wojny Światowej miasto było opanowane przez niemieckie siły zbrojne a uwolnione przez sprzymierzeńców. San Marino najbardziej zajmuje się turystyką. Wszystkie działania związane z gospodarką dotyczą głównie turystów, ich obsługi. Działania te dotyczą rzemiosła artystycznego które dotyczy głównie produkcji biżuterii, pamiątek, alkoholi i ceramiki a także hotelarstwa. W mieście tym jest rozwinięty przemysł spożywczy i włókienniczy. Przemysły te mają bardzo niewielkie znaczenie w mieście.

Najważniejszymi i najbardziej okazałymi zabytkami w San Marino są między innymi muzea takie jak numizmatyczne, figur woskowych, broni a także filatelistyczne. Turyści mogą również obejrzeć w mieście kościoły San Francesco powstały w XIV , XVII- XIX wieku, kościół San Pietro powstały w XVI, XIX wieku i San Martino powstały w XIX wieku. W San Marino również znajdują się mury obronne z XIII- XIV wieku, a także twierdze La Rocca i La Cesta powstałe w XI- XVII wieku. W mieście są również przepiękne pałace między innymi Valloni powstały w XV, XVII wieku oraz pałac del Governo wzniesiony w XIX wieku. 2008 roku historyczne centrum San Marino wraz z Monte Titano zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia San Marino

Widok z wieży La Rocca o Guaita na La Cesta o Frattas w San Marino

Widok z wieży La Rocca o Guaita na La Cesta o Frattas w San Marino