Sarajewo

Historia Sarajewo

Sarajewo jest to stolica Bośni i Hercegowiny. Miasto jest położone nad rzeką Miljacką w bardzo rozległej lecz malowniczej kotlinie posiadającej wysokość 540-700 m n.p.m w Górach Dynarskich w środkowej części kraju. Sarajewo jest to największe miasto Bośni i Hercegowiny a zarazem uważane jest za jedno z tych miast gdzie było bardzo wiele przemian narodowościowych, społecznych, religijnych.

Początkiem miasta Sarajewo była osada obronna czyli domostwa, gospodarstwa, małe miasteczka otoczone wałem. W połowie XVI wieku miasto Sarojowasy były siedliskiem tureckich przedstawicieli Bośni. Tureccy przedstawiciele założyli większe miasto które stało się ważnym ośrodkiem administracyjno- politycznym. W dzisiejszych czasach wydarzenie to jest uznawane za najważniejszy punkt powstania Sarajewa. W historii stolicy Bośni i Hercegowiny panowanie tureckich przedstawicieli jest uważany za złoty wiek. W 1878 r Austro- Węgry zostały posiadaczami miasta Sarajewo. W tym czasie nastąpiła ogromna rozbudowa, odnowienie, unowocześnienie Sarajewa. Dnia 28 VI 1914 w mieście Sarajewo został zorganizowany zamach na austriackiego następcę tronu Franciszka Ferdynanda Habsburga przez bardzo buntowniczą organizację Młoda Bośnia. Zamach ten stał się główną przyczyną wybuchu I Wojny Światowej. Sarajewo znajdowało się w Królestwie Słoweńców, Chorwatów jak i Serbów od 1918 roku. Królestwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów w 1929 roku zostało przechrzczone na Królestwo Jugosławii. Sarajewo zostało stolicą republiki Bośnia i Hercegowina po skończonej II Wojnie Światowej. W latach 1992-1995 nastąpił rozpad Jugosławii. Sarajewo w tym czasie było oblegane przez Serbów z powodu wojny domowej co spowodowało ogromne zniszczenia i wyludnienie. Sarajewo jest to miasto w którym mieszają się różne wpływy, narodowości i wyznania a także jest bardzo wiele przemian. Można to zauważyć przez to, że w tym mieście islamskie meczety sąsiadują od wielu wieków z cerkwiami prawosławnymi, synagogami jak i z kościołami katolickimi.

Najcenniejszym zabytkiem stolicy Bośni i Hercegowiny jest monstrualny meczet Begova džanija znajdujący się na Starym Mieście w pobliżu targowiska. Został on wzniesiony na komendę tureckiego przedstawiciela Ghazi Husrev-beja w latach 1530- 1537. Meczet ten jest uznawany za najważniejszy meczet w całej Bośni i Hercegowinie. W Sarajewie również znajduje się 30 metrowa wieża zegarowa Sahat kula która powstała na przełomie XVI i XVII wieku. W stolicy Bośni i Hercegowiny można zobaczyć XVI wieczny meczet Ferhadija džanija oraz antyczną muzułmańską szkołę religijną Medresa Seldžukija. W 1984 roku w Sarajewie odbyły się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Zdjęcia Sarajewo

Baščaršija w Sarajewie

Baščaršija w Sarajewie

Ratusz w Sarajewie

Ratusz w Sarajewie

Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sarajewie

Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sarajewie