Sofia

Historia Sofii

Sofia jest to stolica Bułgarii znajduje się ona w górnym biegu rzeki Iskyr mieszczącej się na wysokości 560 metrów w kotlinie Sofijskiej. Miasto to znajduje się w pobliżu wulkanicznego masywu Witosza i Bałkanów.

Historia miasta sięga I w p.n.e. kiedy to w miejscu stolicy Bułgarii znajdowała się osada plemienia Serdów. Rzymianie podbili Sofię i założyli w niej swoje miasto, które nazywało się Colonia Ulpia, miało to miejsce w I wieku naszej ery. Cesarz Konstantyn Wielki panujący w IV wieku był dość częstym gościem w tym mieście. Bazylika Św. Zofii znajdująca się w mieście narzuciła swoją nazwę miastu w IV wieku. Miasto zostało dołączone do Bułgarii w 808 roku. Księstwo Bizantyjskie w 1018 -1194 przejęło władzę nad miastem. 1382 roku wojsko Tureckie zajęło miasto a czas panowania ich trwał aż pięć stuleci. W okresie panowania ludności Tureckiej miasto to było drugim z najważniejszych ośrodków handlowych w calym państwie. 1877 roku Rosyjskie siły zbrojne przyczyniły się do wyzwolenia miasta. 1878 roku miasto zostało oficjalnie stolica Bułgarii. W trakcie II Wojny Światowej wojska Alianckie swoimi działaniami przyczyniły się do ogromnych zniszczeń w mieście. Duży wzrost przemysłu zaobserwowany w latach 70 XX wieku. W chwili obecnej Sofia zajmuje się głównie usługami i administracją kraju. Głównymi przemysłami w mieście są elektroniczny, włókienniczy, budowlany, chemiczny, spożywczy i metalurgiczny. Miasto posiada wiele uniwersytetów, instytutów naukowo badawczych, szkół wyższych a przede wszystkim Bułgarską Akademie Nauk, co oznacza, że kultura i nauka odgrywa bardzo znaczącą role w mieście.

Miasto dzięki swojemu malowniczemu położeniu, przepięknym zabytkom i bardzo łagodnemu klimatowi jest bardzo odwiedzanym i atrakcyjnym miejscem dla turystów. Do najbardziej zachwycających i okazałych zabytków miasta nalezą miedzy Innymi powstałe w 1553 roku 111 meczetów w tym 11 Kolosalnych. Atrakcyjne dla turystów może być również zwiedzenie ruin pochodzących z III i IV wieku wzniesione przez Rzymską ludność, tureckie łaźnie, Bizantyjskie cerkwie między innymi Św. Jerzego, która jest najstarsza w całej Bułgarii i pochodzi z okresu IV wieku, warty zobaczenia jest również przepiękny pałac Carski. Godnym uwagi jest także prawosławny sobór Św. Aleksandra Newskiego oraz średniowieczna Cerkiew Bojańska wpisana na listę UNESCO.

Zdjęcia Sofii

Budynek Rady Ministrów w Sofii

Budynek Rady Ministrów w Sofii

Meczet, tzw. Meczet Piątkowy w Sofii

Meczet, tzw. Meczet Piątkowy w Sofii

Narodowy Pałac Kultury w Sofii

Narodowy Pałac Kultury w Sofii

Pałac prezydencki w Sofii

Pałac prezydencki w Sofii

Synagoga w Sofii

Synagoga w Sofii