Tallin

Historia Tallin

Tallin jest to miasto uznane za stolice Estonii. Jest położone na południowym brzegu Zatoki Fińskiej a dokładniej znajduje się w północnej części kraju. Jest to największe miasto w Estonii.

Historia miasta zaczyna się w momencie kiedy to została założona mała wioska portowa – handlowa przez estoński gród Kalewanlinna, nastąpiło to w X wieku. W 1219 roku ówczesny król duński Waldemar II Zwycięski zdobył osadę, rozbudował umocnienia i uczynił gród swoją siedzibą. Po klęsce Duńczyków pod Bornhöved w 1227 roku, Tallinn przeszedł w ręce Zakonu Kawalerów Mieczowych . Zakon ten w 1230 roku sprawił że Tallin otrzymał prawa miejskie, władza Zakonu Kawalerów Mieczowych utrzymywała się dosyć krótko bo do 1238 roku. Miasto w 1285 roku dołączyło do Hanzy czyli związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza. Dania w 1346 roku sprzedała Tallin zakonowi krzyżackiemu. W 1561 roku nad miastem i dodatkowo całą Estonią władze przejęła Szwecja, zaś w roku 1710 miasto było pod panowaniem Rosji. Tallin w tych czasach był bardzo ważnym i cenionym dla imperium carskiego portem a także stolicą guberni estońskiej. Miasto stolicą Estonii był w 1918- 1940 roku. Ciężki okres w historii miasta nastał na okres II wojny światowej, kiedy to w skutek działań wojennych ze strony niemieckiej siły zbrojnej zostało ono dotkliwie zniszczone. Po skończonej II Wojnie Światowej Tallin został uznany za stolicę Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Stolicą niepodległej Estonii został w 1991 roku. W dzisiejszych czasach Tallin jest uznany jako główny punkt Estonii zajmujący się nauką, gospodarką i kultura, znajdują się w nim również między innymi port morski ze stocznią remontową a także port lotniczy. Miasto chwali się bardzo dobrze rozwiniętymi przemysłami takimi jak papierniczy, maszynowy, spożywczy w którym głównie zajmują się hodowlą ryb, metalowy, poligraficzny, elektrotechniczny, włókienniczy a także chemiczny. W Tallinie można zauważyć duże skupienie się jeśli chodzi o naukę i kulturę, świadczy o tym to, że znajdują się w mieście liczne muzea, instytucje naukowe a także szkoły wyższe, jedną z nich jest Estońska Akademia Nauk.

Po burzliwych momentach z czasów bombardowania w trakcie II Wojny Światowej odbudowane zostały średniowieczne warownie, bramy i baszty. Dziś o dawnej świetności Tallina świadczą także liczne kupieckie kamienice oraz bogato zdobione kościoły.

Do najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Tallina zaliczyć możemy między innymi gotycką Katedrę Najświętszej Maryi Panny powstałą w XIII wieku. Kościoły również w Tallinie są bardzo piękne, najważniejsze z nich to kościół św. Olafa który został wzniesiony w XV-XVI wieku, kościół św. Mikołaja i kościół św. Michała oba zostały pobudowane w XIII wieku, kościół św. Ducha i kościół św. Katarzyny te zaś zostały wybudowane w XIV wieku, w XIX wieku został wybudowany kościół św. Piotra i Pawła. Ciekawymi dla turystów zabytkami są również między innymi klasztor dominikanów, XV wieczny Ratusz który jest jedynym w pełni zachowanym ratuszem gotyckim w północnej Europie, Brama Morska pobudowana w XVI wieku, XVIII wieczna rezydencja Piotra I Wielkiego z Kadriorg oraz liczne zabytkowe wille i kamienice czynszowe. W 1997 roku zabytkowe tallińskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia Tallina

Centrala Eesti Ühispank, obecnie SEB Pank w Tallinie

Centrala Eesti Ühispank, obecnie SEB Pank w Tallinie

Kościół św. Olafa w Talinie

Kościół św. Olafa w Talinie

Mury Starego Miasta w Tallinnie

Mury Starego Miasta w Tallinnie

Pałac Kadriorg w Tallinie

Pałac Kadriorg w Tallinie

Stare Miasto w Tallinie

Stare Miasto w Tallinie