Tirana

Historia Tirany

Tirana jest to miasto w Albanii, znajduje się nad trzema rzekami Lanë, Tiranë i Tërkuzëa, dokładniej w środkowej części kraju w części nizinnej którą otaczają wzgórza Mali i Dajti.

Tirana jest bardzo młodym miastem, została założona dopiero w 1614 roku przez Sulejmana Paszę Bargdżiniego. Stolicą Albanii została dopiero w 1920 roku. Na początku 40 lat XX wieku Tirana stanowiła bardzo ważny punkt w którym odbywały się walki narodów wyzwoleńczych, miało to miejsce dokładnie w momencie włoskiej okupacji. Tirana jest znana jako główne miejsce w którym nauka, kultura, gospodarstwo i polityka są bardzo ważne. W Tiranie jeśli chodzi o gospodarstwo bardzo rozwija i jest popularny przemysł poligraficzny, mineralny, włókienniczy, maszynowy, spożywczy, meblarski, farmaceutyczny i drzewny. W Tiranie można zobaczyć założony w 1957 roku Uniwersytet Tirański, Uniwersytet Rolniczy który został wybudowany w 1971 roku a także wiele innych instytutów i szkół wyższych. Tirana dzięki swojemu centralnemu położeniu stanowi główny punkt jeśli chodzi o turystów. Znajdują się w tym mieście największe ilości hoteli o bardzo wysokim standardzie. Obecnie miasto przechodzi przez proces odbudowy i odnowienia po czasach komunistycznych.

Do najciekawszych zabytków stolicy Albanii która cechuje się współczesną architekturą można zaliczyć między innymi więżę zegarową Kulla e Sahatit powstałą w XIX wieku, główny plac Tirany Skandenberga który posiada kulturalne i rządowe budowle między innymi teatr i Pałac Kultury, ciekawym zabytkiem jest również meczet Hadżi Ethem Beja powstały w 1789-1823 roku. W Tiranie można również zobaczyć XVIII wieczny turecki Most Garbarzy Ura e Tabakeve. Tirana posiada również muzea między innymi Pałac Kongresowy, Przyrodnicze, Narodowe i Archeologiczne a także Wielki Park który posiada ogród botaniczny i zoo i zajmuje powierzchnie 232 ha. Stolica Albanii w pobliżu posiada przepiękne średniowieczne ruiny twierdzy Petrele położone na wzgórzu.

Zdjęcia Tirany

Dom Envera Hodży

Dom Envera Hodży

Główny plac miasta

Główny plac miasta

Kolorowe domy w Tiranie

Kolorowe domy w Tiranie

Muzeum Narodowe w Tiranie

Muzeum Narodowe w Tiranie

Pomnik Skanderbega w centrum Tirany

Pomnik Skanderbega w centrum Tirany

Uniwersytet w Tiranie

Uniwersytet w Tiranie