Valletta

Historia Valletty

Valletta nazywana również La Valletta jest to miasto pełniące funkcję stolicy Malty. Miasto jest położone na malowniczym półwyspie Sceberras jest to północne wybrzeże wyspy umiejscowione pomiędzy wcinającymi się w głąb lądu zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Valletta jest umiejscowiona nad Morzem Śródziemnym.

Historia miasta rozpoczyna się w momencie kiedy to zostało ono założone w 1566 roku przez wielkiego mistrza zakonu joannitów Jeana Parisota de La Valette. W 1570 roku bardzo silne miasto zostało uznane stolicą Malty. Od 1801 roku była pod panowaniem Wielkiej Brytanii, trwało to do 1960 roku. Valletta w momencie kiedy otworzono Kanał Sueski została jedynym najważniejszym miejscem uznanym za bazę morską Imperium Brytyjskiego na całym Morzu Śródziemnym. Stolica Malty jest najważniejszym miejscem zajmującym się życiem politycznym kraju. W mieście tym znajduje się Pałac Wielkiego Mistrza Grandmaster’s Palace umiejscowione w nim jest biuro prezydenta a także sala obrad parlamentu. W stolicy znajduje się również Pałac Palazzo Pariso w którym jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych a także Gospoda Kastylli, Leonu i Portugalii mający nazwę Auberge de Castille, Leon et Portugal w którym znajduje się siedziba premiera. Miasto jest znane z przeróżnych gałęzi przemysłowych, głównie ludność zajmuje się przemysłem między innymi elektronicznym, tekstylnym a także stocznią remontową. Stolica Malty jest również bardzo cenione ze względu na naukę i kulturę, świadczy o tym to że znajdują się w tym miejscu przeróżne budowle odpowiadające za rozwój nauki i kultury, są to między innymi teatr, uniwersytet który został założony w 1592 roku a także niesamowite muzea między innymi Muzeum Wojny, Muzeum Archeologiczne a także Muzeum Katedralne. Miasto ma bardzo dobre połączenie komunikacyjne z pozostałą częścią kraju a także linie promowe ułatwiające w bardzo dużym stopniu kontakt z resztą lądu. W pobliżu miasta znajduje się port lotniczy a dokładniej w Laqa. Najpiękniejszą i najbardziej żywą dzielnicą w mieście jest Republic Street, to właśnie w niej jest największa ilość przeróżnych sklepów. Głównym projektantem i planistą Valletty został znany włoski architekt Francesco Laparelli który był uczniem samego Michała Anioła. Miasto usytuowane zostało na wznoszącej się na wysokość 60 metrów skale i otoczone zostało licznymi fortyfikacjami i bastionami oraz fosą.

Najbardziej okazałymi i najciekawszymi zabytkami stolicy Malty jest praktycznie każdy budynek. Każda budowla ma tu swoją zapierającą dech w piersiach historię a całe miasto nazywane bywa bardzo często "muzeum na otwartym powietrzu". Jedną z pierwszych budowli Valletty był kościół Matki Boskiej Zwycięskiej nazywany również Kościołem Najświętszej Pani od Zwycięstwa powstał on w XVI wieku. W świątyni tej po śmierci pochowany został założyciel miasta Jean Parisot a w późniejszym czasie jego grobowiec przeniesiony został do konkatedry świętego Jana. Bardzo szybko Valletta stała się jednym z ważniejszych ośrodków miejskich wyspy. Powstał tu między innymi jeden z największych szpitali w Europie mający nazwę Sacra Infirmeria. W 1731 roku wielki mistrz Antonio Manoel de Vilhena kazał wybudować monumentalny Teatr Manoela, który obecnie jest trzecim najstarszym teatrem na świecie. Do pozostałych o również bardzo pięknych zabytków miasta zaliczyć możemy między innymi XVIII wieczną Katedrę Św. Jana która dawniej pełniła funkcję kościoła Joannitów, wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku symbolizujący wielkość i chwałę Joannitów monumentalny Pałac Wielkich Mistrzów, kościół Il Gesu, XVIII wieczną bibliotekę oraz liczne pałace i zabytkowe fortyfikacje powstałe w XVI wieku. Ciekawym miejscem w stolicy są również przepiękne ogrody Lower Barraacca a także Upper Barraacca Gardens, warto zobaczyć również fort St Elmo. W 1980 roku Valletta została wpisana wraz ze swoimi 320 pomnikami na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Zdjęcia Valletty

Panorama Valletty (widok od strony Zatoki Marsamxett)

Panorama Valletty (widok od strony Zatoki Marsamxett)

Valletta

Valletta