Watykan

Historia Watykanu

Watykan to miasto a zarazem państwo które jest najmniejsze na świecie stanowi ono enklawę Rzymu. Położone jest na Wzgórzu Watykańskim na prawym brzegu rzeki Tyber w miejscu gdzie niegdyś ukrzyżowany został głową w dół Apostoł Piotr jest on uznawany za pierwszego papieża Kościoła Katolickiego. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od łacińskiego słowa Vaticinius oznacza ono proroctwo, przepowiadający przyszłość.

Historia miasta rozpoczyna się w średniowieczu, wtedy to papiestwo zostało uwolnione od władzy Cesarstwa Bizantyjskiego, wydarzyło się to dzięki Grzegorzowi I Wielkiemu. Posiadłości w znacznym stopniu przez kolejne wieki były rozszerzane, obejmowały między innymi Marchę, Romanię, Lacjum a także Umbrię, trwało to do momentu kiedy Włochy zostały zjednoczone a dokładnie wydarzyło się to w 1870 roku. W momencie kiedy papież nie wyraził zgody na przyłączenie reszty Państwa Kościelnego do nowego państwa siły zbrojne Emmanuela II z generałem Cadorny który stał na czele zajęły miasto. W 1929 roku został podpisany konkordat z Mussolinim przez Piusa XI, były to traktaty luterańskie i spowodowały przywrócenie władzy papieskiej nad resztą terytorium. Watykan czyli Stolica Apostolska jest to miejsce w którym znajduje się główna siedziba papieża a także miejsce administracyjne jak i duchowne całego kościoła rzymskokatolickiego. W 1978 roku na Papieża został wybrany Karol Wojtyła który przyjął imię Jan Paweł II. W mieście jest bardzo dużo zabytków jak i muzeów, sprawia to że Watykan jest bardzo obleganym miejscem przez turystów. Turyści jednak zwiedzają Watykan bardziej ze względu na ruchy pielgrzymkowe. Obywatelami Watykanu których jest niespełna kilkaset, stanowią głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz pełniąca funkcję straży przybocznej papieża słynna Gwardia Szwajcarska. Obywatelstwo watykańskie przydzielane jest wyłącznie czasowo. Kardynałowie otrzymują je tylko na czas pobytu w Rzymie.

Najciekawszymi miejscami w Watykanie są między innymi Bazylika Świętego Piotra, świątynia ta wzniesiona została w latach 1506-1626 i dziś jest drugim co do wielkości po Bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro - stolica Wybrzeża Kości Słoniowej kościołem na świecie. Jej wymiary są zadziwiające długość wynosi 186 metrów a wysokość kopuły 136,5 metra. Przed bazyliką św. Piotra znajduje się zaprojektowany w 1656 roku przez Berniniego jako prostopadły owal Plac Świętego Piotra. W jego centralnym miejscu usytuowany jest blisko 40 metrowy egipski obelisk w całym Rzymie jest ich w sumie 40. Wartymi obejrzenia budynkami w Watykanie są muzea między innymi Stanze Rafaela, bardzo bogate zbiory dotyczące sztuki, zbiory te rozpoczynają się od czasów egipskich aż do XIX wieku, są one umieszczone w papieskich pałacach, ciekawym muzeum jest również Kaplica Sykstyńska Michała Anioła. Zwiedzanie Watykanu warto zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ niektóre atrakcje i miejsca dostępne są jedynie po wcześniejszej rezerwacji między innymi Ogrody Watykańskie lub Biblioteka.

Zdjęcia Watykanu

Bazylika św. Piotra)

Bazylika św. Piotra

Jedna z fontann na placu św. Piotra

Jedna z fontann na placu św. Piotra

Pałac Rządowy w Watykanie

Pałac Rządowy w Watykanie

Schody w Muzeum Watykańskim

Schody w Muzeum Watykańskim

Widok na Ogrody Watykańskie

Widok na Ogrody Watykańskie