Wiedeń

Historia Wiedeń

Wiedeń jest to stolica Austrii. Jest on położony w Kotlinie Wiedeńskiej, nad Dunajem a dokładniej w północno- wschodniej części kraju.

Historia miasta są bardzo powiązane z funkcją społeczną która była pełnione przez lata ze strony władzy austriackiej, a następnie austro- węgierskiej w 1867 roku. Skutkiem tego jest to że stolica Austrii jest niesymetryczna względem powierzchni jak i samego zaludnienia kraju. Początkowe dzieje miasta są powiązane z sadybą celtycką, a następnie z obozem rzymskim Vindobona. W XI wieku Wiedeń został bardzo rozbudowany pod kątem handlu, był największym punktem handlu nad Dunajem. W 1121 roku osada otrzymała od władz prawa miejskie. W 1282 roku Habsburdzy przejęli Wiedeń, od 2 połowy XV wieku został stolicą władzy habsburskiej. Wiedeń został uznany jako bardzo ważny punkt kultury jak i polityki, stało się to dlatego, ponieważ bardzo wzrosła potęga Habsburgów i od razu wartość samego Wiednia. Wraz za wzrostem wartości miasta również wzrosła liczba mieszkańców miasta. W Wiedniu nastąpił czas radykalnych zmian dotyczących zburzenia miejskich, starych budowli a zamiast nich postawiono w połowie XIX wieku Ring była to obszerna obwodnica, przy której można było zauważyć uniwersytet, parlament, ministerstwo a także teatr i operę. W 1918 roku Wiedeń został stolicą Republiki Austriackiej. W Wiedniu zbudowano nieliczną ilość dzielnic mieszkaniowych które miały być „ Ringiem proletariatu” miało to czas w okresie międzywojennym. W momencie gdy II Wojna Światowa kończyła się Wiedeń został bardzo poważnie zbombardowany. Wiedeń do 1955 roku był podzielony na cztery części sowiecką, brytyjską, francuską, amerykańską. Wiedeń w momencie traktatu wiedeńskiego został stolicą niepodległego państwa czyli od 1955 roku. W stolicy Austrii jest bardzo rozwinięty przemysł precyzyjny, elektrotechniczny, produkcji środków transportu, odzieżowy, spożywczy, drzewny, poligraficzny i maszynowy. We wschodniej części miasta wzdłuż Dunaju a także w dzielnicach południowych można zauważyć skupiska zakładów przemysłowych. Pozycja Wiednia przy innych miastach jest powiązana głównie z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową a także przez dużej ilości kongresy, festiwale i targi. Stolica Austrii jest ważnym miastem ze względu na kulturę i naukę. Można w nim zobaczyć szkoły wyższe w tym uniwersytet który został założony w 1365 roku, biblioteki, galerie, muzea, filharmonie.

Na prawym brzegu Kanału Dunajskiego a dokładniej na zachodnia odnoga Dunaju można tam zobaczyć najstarszą część miasta w której znajdują się zabytki. W Wiedniu można zobaczyć XVIII i XIX wieczne dzielnice a także malownicze parki. Najważniejszymi zabytkami Wiednia są Katedra Św. Józefa która powstała w XII wieku a została przebudowana w XIV- XVI wieku, wczesnogotycki kościół Św. Michała postawiony w XIII- XIV wieku, Bramę Olbrzymów a także trzy rezydencje Hofburg była to rezydencja cesarska rozbudowywana w XIII- XIX wieku, Belweder był to zespół pałacowo- ogrodowy a także Schönbrunn był to pałac cesarski który został zbudowany na koniec XVII wieku, jego rozbudowa trwała aż do początku XIX wieku. Stolica Austrii ze względu na swoją historię i przepiękne zabytki jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Zdjęcia Tirany

Glorietta w ogrodach pałacu Schönbrunn

Glorietta w ogrodach pałacu Schönbrunn

Kościół Wotywny

Kościół Wotywny

linia tramwajowa w Wiedniu

linia tramwajowa w Wiedniu

MuseumsQuartier w Wiedniu

MuseumsQuartier w Wiedniu

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu

Stephansplatz w Wiedniu

Stephansplatz w Wiedniu

Volksgarten w Wiedniu

Volksgarten w Wiedniu